UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Reflux u miminek – jak si s ním poradit?

Reflux nebo také hezky česky „ublinkávání“ je velmi častým problémem, který dokáže znepříjemnit život jak miminku, tak rodičům. Odhadem trápí až polovinu dětí kojeneckého věku a většinou sám postupně vymizí s tím, jak dítko roste. Čím je reflux způsoben a jak si s ním poradit nebo ho alespoň zmírnit?

reflux-u-miminek

Co je reflux u miminka? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je to reflux?

Gastroezofageální reflux (GER) je stav, kdy se obsah žaludku samovolně a opakovaně vrací zpět do jícnu nebo až do úst. U malých miminek se projevuje nejčastěji právě již zmíněným častým ublinkáváním po kojení nebo krmení umělým mlékem, nespokojeností a někdy i pláčem. Blinkání může mít různou intenzitu i četnost a může se objevit jak bezprostředně po kojení, tak klidně za hodinu či dvě po něm.

Ve valné většině případů se nejedná o žádný vážný problém, přestože dokáže pořádně otrávit, zvlášť když musíte několikrát denně kompletně převlékat jak své miminko, tak sami sebe. Přestože je reflux velmi nepříjemný pro všechny zúčastněné a může někdy působit poměrně dramaticky, neobjeví-li se žádné jiné potíže a miminko i přes blinkání normálně prospívá, není třeba se nijak znepokojovat. U většiny dětí reflux sám vymizí nejpozději do 9 až 12 měsíců věku, výjimečně může přetrvat až do 18 měsíců.

detske-obleceni

Co reflux způsobuje?

Hlavní příčinou refluxu je nezralost trávicí soustavy miminka, hlavně pak svěrače mezi žaludkem a jícnem. Roli může hrát ale i dědičnost, neurologická onemocnění trávicího systému, poruchy svalového tonu (napětí), nízká porodní hmotnost a další. Ve vzácnějších případech může být na vině i závažnější příčina – zúžení pyloru (vrátníku), tzv. pylorostenóza.

Ta se projevuje úporným zvracením obloukem klidně až do vzdálenosti jednoho metru, a to bezprostředně po kojení. Mléko se obvykle nedostane dále do tenkého střeva a miminko je tak v ohrožení, protože nedostává potřebné živiny ani tekutiny a může proto ubývat na váze a trpět silnou dehydratací. Pokud byste měli podezření na tento problém, určitě co nejdříve navštivte pediatra.

hracky-pro-nejmensi

Jak na reflux u miminek?

Protože nejčastější příčinou refluxu je prostě jen nezralost svalstva trávicího traktu, je třeba jednoduše vydržet, až problém sám odezní. Většinou se situace zlepší se zavedením prvních příkrmů kolem šestého měsíce věku.

Přesto ale můžete vyzkoušet několik tipů, jak příznaky refluxu alespoň zmírnit, ne vždy ale musí fungovat, protože trávicí soustava zkrátka musí dozrát:

  • kojte miminko ve zvýšené poloze, nikoli vleže – zkuste tzv. savčí polohu, která je nejpřirozenější
  • bezprostředně po kojení nebo krmení umělým mlékem se snažte držet miminko ve zvýšené poloze
  • po kojení či krmení s miminkem manipulujte velmi opatrně

Někde se dočtete, že je třeba omezovat kojení, aby se miminko nepřepíjelo. To je ale naprostý nesmysl, kojené miminko se přepít nemůže, a proto i když bude po kojení blinkat, můžete ho klidně bez obav nakojit znovu podle jeho chuti a potřeby. Není vhodné ani zkracovat dobu, po kterou se miminko kojí.

Problematické je také ono oblíbené „odkrkávání“, nebylo totiž nikdy spolehlivě prokázáno, že má na reflux nějaký významný vliv. Pokud ale vaše miminko trpí refluxem, je určitě vhodné ho více pozorovat a ke spánku ho ukládat na bok. Přirozeně zvýšenou polohu, která pomáhá ublinkávání zmírňovat, vám zajistí také vertikální nošení miminka v šátku či ergonomickém nosítku.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: