Mléčné zuby: Kdy rostou a vypadávají?

Mléčné zoubky jsou velmi časté téma. Mnoho rodičů se mě při návštěvě v ordinaci na první zuby ptá. Obvykle je zajímá, kdy se první zuby začnou hlásit o slovo, a jak se o ně starat. První zoubky se mohou začít objevovat kolem 6. až 12. měsíce, ale není výjimkou, pokud je to o několik měsíců později nebo dříve (věděli jste, že některé děti se dokonce narodí už se zoubkem? Není to příliš časté, ale může se to stát.). Každé dítě zvládá růst zubů jinak, některé děti o nich ani neví, u jiných dětí víte už mnoho dní dopředu, že se něco chystá. Mezi obvyklé příznaky, kterých si můžete všimnout před a při prořezávání zubů, patří zvýšené slinění, boulička na dásni, nateklá tvář, průjem, plačtivost, nevrlost, zhoršený spánek, někdy i teplota.

Některé příznaky se snadno zamění například s nějakým běžným dětským onemocněním, ale až budete mít zkušenosti s prvními pár zoubky, prořezávání těch dalších spolehlivě poznáte. Prořezávání zubů u kojenců může (ale nemusí) být velmi náročné, jelikož bolest často přichází v noci, a dochází tak k narušení spánku celé rodiny. Doba prořezávání prvních zoubků se u dětí liší – ze zkušenosti vím, že některé děti trápí příznaky třeba 2 dny a pak se zoubek ukáže, jiné třeba 2 týdny, pak se prořezávání zastaví a za pár dní se celý kolotoč rozjede znovu, aby se zoubek konečně vyklubal. 

mlecne-zuby-kdy-rostou-kdy-vypadavaji

První zuby u dětí? Kdy roustou a kdy vypadávají (Zdroj fotky: Freepik.com)

Určitě vás zajímá, jak při růstu prvních zoubků dětem pomoci. Mám velmi dobré zkušenosti s kousátky, které se dají ochladit v lednici, s hračkami, které jsou určené na dětské okusování, dále pak doporučuji tvrdší stravu (mrkev, jablko), masírování prořezávajícího se zoubku kartáčkem nebo tzv. prsťáčkem (možno přidat i znecitlivující gel – existují přírodní i silnější anestetické varianty), u starších dětí zmrzlina a při silných bolestech léky proti bolesti.

Kolik je mléčných zubů  

Mléčných neboli prvních zubů je 20. Nejprve se kolem půl roku až roku prořezávají dolní a horní řezáky, poté se začnou klubat stoličky (první stoličky můžete očekávat okolo roku a půl, druhé stoličky později – klidně okolo 3. let) i špičáky (obvykle se objevují po prořezání prvních stoliček, zhruba v roce a půl i později). Do tří let by měly být všechny mléčné zoubky prořezané. Jak jsem již zmiňovala výše, časové odchylky jsou při prořezávání zoubků běžné. Pokud se vám cokoliv nezdá, poraďte se raději s vašim zubním lékařem. 

Na řadu přichází snad nejdůležitější otázka. Jak se o první zoubky starat? Miminka sami zkoušejí všechno ochutnávat a dávat do pusinky, proto je vhodné mít nachystané hračky, které jsou k tomuto účelu určeny. Existují i kousátka, která mají měkké štětinky a děti si jejich kousáním lehce zoubky čistí, mně se třeba velmi osvědčilo nechat dceři všude po bytě k dispozici kartáčky, které vždy objevila a alespoň trošku si zoubky „vyčistila“ i během dne. Dětské kartáčky musí být měkké, jemné, ideálně z druhé strany pogumované a malinké. 

První zuby u dětí

O zoubky se musíme starat už od toho prvního (kdy je mimochodem vhodné i poprvé navštívit zubního lékaře, aby se na zoubek koukl, první návštěva v zubní ordinaci by neměla být později než ve 12 měsících). K čištění prvních mléčných zoubků jsou vhodné takzvané prsťáčky, které si rodič navlékne na prst, a jemně zoubky i dásničky vyčistí, je možné přidat i malé množství gelu proti bolesti při prořezávání zubů nebo vhodné dětské pasty. Ve chvíli, kdy dítě začne rodiče při čištění kousat (nebo klidně i dříve), přichází na řadu vhodné dětské kartáčky, přesně takové, jaké jsem popsala výše – malé, měkké, šetrné. Při čištění na kartáček netlačte a krouživými pohyby zoubky vyčistěte 2x denně, ráno a večer. Během dnes si děťátko může trénovat čištění zubů samo. 

Někdy se stává, že děti při čištění zubů nechtějí spolupracovat. V těchto chvílích je dobré zkusit čištění hrou – dítě bude čistit vám a vy jemu, popřípadě prcka nechte, aby vám s čištěním zubům pomohl. Na pomoc můžete přivolat i plyšáky, kteří společně s vámi zoubky vyčistí. U starších dětí hezky fungují motivační tabulky – každé ráno a večer si děti do deníčku nalepí samolepku, pokud si vyčistily zoubky. Existují i přesýpací hodiny, které hlídají čas čištění. Jestliže jste vyzkoušeli první poslední a dětem (4 roky a výše) se zkrátka nechce čistit, i když děláte první poslední, doporučuji pořídit sonický kartáček. I tak však platí, že by rodiče měli kontrolovat a dočišťovat zoubky klidně až do 12 let, a každého půl roku by měl stav zubů zkontrolovat zubní lékař.

Kromě čištění je důležitá i správná a vyvážená strava, podle pokynů pediatra by mělo dítě od určitého věku dostávat nejen tekutou stravu, ale i tuhou stravu, se kterou si díky zoubkům snadno poradí a zoubky optimálně využije. Nejsou vhodné sladkosti, lízátka, bonbóny a podobné. Setkala jsem se i s namáčením dudlíku do medu, cukru a podobně, tomu se určitě vyhněte – zoubky jsou kvůli tomu dlouhodobě vystaveny působení cukrů, které způsobují kazivost. K pití doporučuji čistou vodu nebo neslazené čaje.

Kdy vypadávají první zuby

Určitě vás také zajímá, kdy vypadávají první zoubky. Okolo 6. roku začnou mléčné zoubky vypadávat a jsou postupně nahrazovány stálými, druhými zuby, kterých je 32. Z mléčných zubů nejprve vypadnou řezáky, potom obvykle první stoličky, špičáky, nakonec druhé stoličky, a to mezi 10-12 rokem. Dá se tedy říci, že mléčné zuby vypadnou postupně do dvanácti let. 

Často se setkávám s dotazem, jak vytrhnout viklající se mléčné zoubky. Děti si často poradí samy, někomu pomůže kousnutí do tvrdého jídla, někdy stačí zoubkem lehce zaviklat a vypadne. Pokud viklající se zoubek trápí a bolí, nebojte se zavolat zubnímu lékaři, který vám poradí a pomůže. 

Zdravým zubům zdar, Bc. Denisa Radonská, DiS. (zoubkovavila.eu)

Zaujal vás článek, ve kterém jste se dozvěděli kolik je mléčných zubů, kdy rostou první zoubky u kojenců a kdy vypadávají první zuby u dětí? Rádi byste si přečetli další? Podpořte autora sdílením přes Facebook (tlačítko sdílet) nebo nákupem jakékoliv položky z kategorie dětských zubních kartáčků, kojeneckých potřeb nebo hraček. Zkrátka čehokoliv, co vám padne v Dudlu.cz do oka. Zároveň tím podpoříte i nadační fond Radost dětem, kterým darujeme každoročně 20 % ze zisku. Každá podpora se počítá.

Přečtěte si celou Dudlu sérii rad o zoubkách: