UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Mléčné zuby: Kdy rostou a vypadávají?

Mléčné zoubky jsou velmi časté téma. Mnoho rodičů se mě při návštěvě v ordinaci na první zuby ptá. Obvykle je zajímá, kdy se první zuby začnou hlásit o slovo, a jak se o ně starat. První zoubky se mohou začít objevovat kolem 6. až 12. měsíce, ale není výjimkou, pokud je to o několik měsíců později nebo dříve. Věděli jste, že některé děti se dokonce narodí už se zoubkem? Není to příliš časté, ale může se to stát.

mlecne-zuby-kdy-rostou-kdy-vypadavaji

Jak dlouho se prořezávají první zoubky? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Kdy rostou mléčné zoubky u dětí?

První zoubky rostou u dětí mezi 6. až 12. měsícem, ale je to velmi individuální, může to být dříve či později. Každé dítě zvládá růst zubů jinak, některé děti o nich ani neví, u jiných dětí víte už mnoho dní dopředu, že se něco chystá.

Mezi obvyklé příznaky, kterých si můžete všimnout před a při prořezávání zubů, patří:

  • zvýšené slinění
  • boulička na dásni
  • nateklá tvář
  • průjem
  • plačtivost, nevrlost
  • zhoršený spánek,
  • zvýšená teplota (někdy až horečka)

Některé příznaky se snadno zamění například s nějakým běžným dětským onemocněním, ale až budete mít zkušenosti s prvními pár zoubky, prořezávání těch dalších spolehlivě poznáte. Prořezávání zubů u kojenců může (ale nemusí) být velmi náročné, jelikož bolest často přichází v noci, a dochází tak k narušení spánku celé rodiny. Doba prořezávání prvních zoubků se u dětí liší – ze zkušenosti vím, že některé děti trápí příznaky třeba 2 dny a pak se zoubek ukáže, jiné třeba 2 týdny, pak se prořezávání zastaví a za pár dní se celý kolotoč rozjede znovu, aby se zoubek konečně vyklubal.  

Určitě vás zajímá, jak při růstu prvních zoubků dětem pomoci. Mám velmi dobré zkušenosti s kousátky, které se dají ochladit v lednici, s hračkami, které jsou určené na dětské okusování, dále pak doporučuji tvrdší stravu (mrkev, jablko), masírování prořezávajícího se zoubku kartáčkem nebo tzv. prsťáčkem (možno přidat i znecitlivující gel na první zoubky – existují přírodní i silnější anestetické varianty), u starších dětí zmrzlina a při silných bolestech léky proti bolesti.

pece-o-zuby

Kolik je mléčných zubů  

Mléčných neboli prvních zubů je 20. Nejprve se kolem půl roku až roku prořezávají dolní a horní řezáky, poté se začnou klubat stoličky (první stoličky můžete očekávat okolo roku a půl, druhé stoličky později – klidně okolo 3 let) i špičáky (obvykle se objevují po prořezání prvních stoliček, zhruba v roce a půl i později). Do tří let by měly být všechny mléčné zoubky prořezané. Jak jsem již zmiňovala výše, časové odchylky jsou při prořezávání zoubků běžné. Pokud se vám cokoliv nezdá, poraďte se raději s vašim zubním lékařem. 

Jak čistit první zoubky

Na řadu přichází snad nejdůležitější otázka - jak se o první zoubky starat? Miminka sami zkoušejí všechno ochutnávat a dávat do pusinky, proto je vhodné mít nachystané hračky, které jsou k tomuto účelu určeny. Existují i kousátka, která mají měkké štětinky a děti si jejich kousáním lehce zoubky čistí, mně se třeba velmi osvědčilo nechat dceři všude po bytě k dispozici kartáčky, které vždy objevila a alespoň trošku si zoubky „vyčistila“ i během dne.

Dětské kartáčky musí být měkké, jemné, ideálně z druhé strany pogumované a malinké

První zuby u dětí

O zoubky se musíme starat už od toho prvního (kdy je mimochodem vhodné i poprvé navštívit zubního lékaře, aby se na zoubek koukl, první návštěva v zubní ordinaci by neměla být později než ve 12 měsících). K čištění prvních mléčných zoubků jsou vhodné takzvané prsťáčky, které si rodič navlékne na prst, a jemně zoubky i dásničky vyčistí, je možné přidat i malé množství gelu proti bolesti při prořezávání zubů nebo vhodné dětské zubní pasty.

Ve chvíli, kdy dítě začne rodiče při čištění kousat (nebo klidně i dříve), přichází na řadu vhodné dětské kartáčky, přesně takové, jaké jsem popsala výše – malé, měkké, šetrné. Při čištění na kartáček netlačte a krouživými pohyby zoubky vyčistěte 2x denně, ráno a večer. Během dnes si děťátko může trénovat čištění zubů samo. 

Někdy se stává, že děti při čištění zubů nechtějí spolupracovat. V těchto chvílích je dobré zkusit čištění hrou – dítě bude čistit vám a vy jemu, popřípadě prcka nechte, aby vám s čištěním zubům pomohl. Na pomoc můžete přivolat i plyšáky, kteří společně s vámi zoubky vyčistí. U starších dětí hezky fungují motivační tabulky – každé ráno a večer si děti do deníčku nalepí samolepku, pokud si vyčistily zoubky. Existují i přesýpací hodiny, které hlídají čas čištění.

Jestliže jste vyzkoušeli první poslední a dětem (4 roky a výše) se zkrátka nechce čistit, i když jste zkusili snad vše, doporučuji pořídit sonický kartáček. I tak však platí, že by rodiče měli kontrolovat a dočišťovat zoubky klidně až do 12 let, a každého půl roku by měl stav zubů zkontrolovat zubní lékař.

Kromě čištění je důležitá i správná a vyvážená strava. Podle pokynů pediatra by mělo dítě od určitého věku dostávat nejen tekutou stravu, ale i tuhou stravu, se kterou si díky zoubkům snadno poradí a zoubky optimálně využije. Nejsou vhodné sladkosti, lízátka, bonbóny a podobné. Setkala jsem se i s namáčením dudlíku do medu, cukru a podobně, tomu se ale určitě vyhněte – zoubky jsou kvůli tomu dlouhodobě vystaveny působení cukrů, které způsobují kazivost. K pití doporučuji čistou vodu nebo neslazené čaje.

hracky-pro-deti

Kdy vypadávají mléčné zuby

Určitě vás také zajímá, kdy vypadávají první zoubky. Okolo 6. roku začnou mléčné zoubky vypadávat a jsou postupně nahrazovány stálými, druhými zuby, kterých je 32. Z mléčných zubů nejprve vypadnou řezáky, potom obvykle první stoličky, špičáky, nakonec druhé stoličky, a to mezi 10-12 rokem. Dá se tedy říci, že mléčné zuby vypadnou postupně do dvanácti let

Často se setkávám s dotazem, jak vytrhnout viklající se mléčné zoubky. Děti si většinou poradí samy, někomu pomůže kousnutí do tvrdého jídla, někdy stačí zoubkem lehce zaviklat a vypadne. Pokud viklající se zoubek trápí a bolí, nebojte se zavolat zubnímu lékaři, který vám poradí a pomůže. 

Zdravým zubům zdar, Bc. Denisa Radonská, DiS. (zoubkovavila.eu) (PR) | Editace: Andrea Bělohradská

Pečujte o ústní hygienu:

Pokračujte v čtení blogu: