UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Plyšový Zajíc

Plyšák zajíček

Plyšáčci jsou nejlepší parťáci. Vsadila bych se, že každý z nás měl nebo má oblíbeného plyšového zajíčka, se kterou jsme usínali, vstávali, chodili do školy a nosili na výlety v batůžku. Mnoho z nás plyšové kamarády skrývalo v dospělosti pod postelí v prvním pronajatém bytě a potom jsme je schovávali na půdě pro naše děti. Některé plyšáky z dětství jsme věnovali jiným dětem, kterým udělali radost, a některé jsme měli natolik oblíbené, že jsme je od sebe nedokázali odpoutat. Jaké další hračky na nás mají takovou moc? S žádnou jinou hračkou se nemůžete tak pomazlit, žádná jiná hračka není tak roztomilá, heboučká, žádná jiná hračka s námi nesdílí postýlku celé dětství (a možná i dospělost) jako plyšák zajda.

Zajíce, divoké příbuzné našich domácích králíků, můžeme najít na všech kontinentech světa s výjimkou Antarktidy, samozřejmě. Na mnoho míst je přivezli cestující Evropané. Zajíci žijí v lesích, na loukách, remízkách, ale také v pouštích a pustinách či bažinách. Zkrátka se velmi dobře přizpůsobili. Tato zvířata jsou kvůli svojí bezbrannosti mnoha predátory považována za kořist, takže byla nucená vyvinout způsoby, jak se osudu potravy vyhnout. Jedním z nich jsou velmi dlouhé slechy, dalším pak rychlost, s jakou zajíci mohou reagovat, a doslova zmizet ze scény rychlými cik-cak pohyby. Mají také velmi dobrý zrak a vidí do velké šířky kolem sebe.

V Británii a USA se dokonce věří, že říct třikrát slovo „zajíc“ přinese štěstí. Naopak, v jiných krajích Británie se věří, že zajíci nosí smůlu a jen vyslovení slova „zajíc“ je zakázané. Ani sami Britové se tudíž neshodnou, jak to s nimi je. U nás se zase uchytilo rčení „zaječí úmysly,“ pro různé podvodníčky či podfukáře, kteří plánují rychlý a nečekaný útěk. Ostatně, zajíc coby vychytralý podvodník se vyskytuje i v mnoha bajkách. Zajíci jsou symboly jara, úrody a plodnosti, čímž jsou spojováni například s Velikonocemi. Přeci jen velikonoční zajíček má jen málo co dělat s vajíčky, spojovací myšlenkou je právě jaro a oslava konce dlouhé zimy. Zaječí schopnost rychlého množení, která je na jaře oslavována, ale způsobila na mnoha místech problémy. Zejména zemědělcům, ale také zvířatům, na jejichž území byli uměle přivezeni. Proto jsou často zajíci považováni za škůdce.

Pro Dudlu sepsala: Denisa Radonská & Lenka Hrabalová

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem plyšáka zajíce na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás plyšáky zajdy nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

plysaci-plysove-hracky-dudlu-cz

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Pro maminky a tatínky