UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Proč miminka pláčou?

Pláč je vůbec prvním nástrojem komunikace hned po narození. A nejen to. Je spolehlivě prokázáno, že miminka pláčou již v děloze. Dětský pláč je jak známo velmi pronikavý a nikoho nenechá klidně sedět, což má samozřejmě svůj důvod – aby pečující osoba (nejčastěji matka) co nejrychleji zareagovala. Jak ale poznat, proč miminko pláče a kdy už nejde jen o běžný pláč?

proc-miminka-placou

Proč miminka pláčou (Zdroj fotky: Freepik.com)

Důvody dětského pláče

Miminka nikdy nepláčou jen tak, vždy pro to mají nějaký důvod. A přestože je dětský křik velmi stresující, většinou se nejedná o nic závažného, miminko dává svým pláčem najevo, že něco potřebuje. Každá matka se dříve či později naučí rozpoznat, o jaký druh pláče se jedná a podle toho zareagovat a své miminko utišit.

Jaké jsou tedy nejčastější důvody dětského pláče?

  1. Hlad

    Když většina lidí zaslechne dětský pláč, automaticky si pomyslí, že má miminko nejspíš hlad a proto pláče. I spousta novopečených maminek zpočátku přikládá nespokojenost svého dítěte právě tomu, že musí být určitě hladové, zvlášť pláče-li v noci.

    Pravdou ovšem je, že miminko zdaleka nepláče jen když má hlad, hlad je u zdravého děťátka kojeného na požádání spíše vzácným důvodem k pláči. Pokud ovšem miminko celkově hůře prospívá a kojí se s obtížemi, může být skutečně hladové. V takovém případě je vhodné navštívit pediatra a poradit se s laktační poradkyní.

  2. Potřeba vyměnit plenku

    Plná plenka je velmi častým důvodem k pláči, miminko se totiž cítí v nepohodlí a má-li plenku navíc delší dobu, může moč a stolice podráždit zadeček a genitálie, což bývá velmi nepříjemné. Pokud miminko plakalo kvůli počůrané nebo pokakané plence, po přebalení do čisté se většinou uklidní.

  3. Potřeba kontaktu a blízkosti

    Miminka mají silnou potřebu tělesného kontaktu s maminkou. Tato potřeba je jim vrozená a mateřskou náruč potřebují nejen k přežití, ale také ke své spokojenosti. Děti zhruba do tří let věku vnímají sebe a matku jako jednu bytost a jakákoli separace, ať už v porodnici nebo pak doma, je pro ně značně stresující. Malé miminko nechápe, že když ho maminka odloží například do postýlky a odběhne si na záchod, že se brzy vrátí, v tu chvíli si myslí, že je opuštěné a začne plakat.

    Naše západní společnost se v předchozích desetiletích naučila své děti odkládat do různých houpátek, postýlek apod. A tak trochu zapomněla, že přirozeností lidských „mláďat“ je neustálá potřeba kontaktu a nošení. Miminka proto velmi často pláčou právě ve chvíli, kdy je maminka odloží, byť jen na malou chvilku. A je to naprosto normální, není to žádnou známkou rozmazlenosti, jak hlavně starší generace rodičů a prarodičů rády říkají. Mnohdy tak miminko pláče jednoduše proto, že chce pochovat a pomazlit.

  4. Pocit horka nebo chladu

    Horko nebo zima, to je nepříjemné každému a stejně tak malému miminku. Svou nepohodu pak dávají najevo právě pláčem. Miminko zkuste přiobléct nebo svléknout, podle potřeby a teploty prostředí.

  5. Únava a příliš mnoho vjemů

    Velmi častým důvodem, proč miminko pláče, je prostá únava a někdy i příliš mnoho vjemů a podnětů, na které není miminko zvyklé a nedokáže je tak rychle vstřebat. Běžně se tak stává, že miminko začne naléhavě plakat třeba večer před tím, než má být uloženo ke spánku. Takový pláč je přirozenou reakcí na podněty uplynulého dne a miminko se potřebuje zkrátka vyplakat, nejlépe v náručí maminky.

  6. Bolest

    Miminka pláčou také ve chvíli, kdy je něco bolí. Může to být bolest bříška kvůli kojenecké kolice a nadýmání nebo bolest při nějaké nemoci. Při bolestech bříška z nadýmání se obvykle miminko kroutí a po vyprázdnění se uklidní. Pokud miminko pláče bolestí, obvykle pláče vytrvale a intenzivně, v takovém případě je na místě zvážit návštěvu lékaře.

hracky-pro-nejmensi

Co dělat, když miminko pláče?

V první řadě je potřeba zjistit, proč vaše dítě pláče, i když to může být někdy velmi těžké. Od plačícího miminka ale rozhodně nikdy neodcházejte a nenechávejte ho vyplakat. Dříve bylo vyplakání miminka běžné, dnes je už však dokázáno, že má velmi poškozující vliv na dětskou psychiku a zdravý vývoj.

S miminkem také v žádném případě netřeste, mohli byste mu způsobit krvácení do mozku a nevratné poškození centrální nervové soustavy, v nejhorším případě smrt. Není to řešení a pláč se jen prohloubí. Plačící dítě se snažte citlivě uklidnit v náručí, vždy platí pravidlo, že i když miminko pláče v náručí, je to pořád mnohem lepší, než kdyby plakalo odložené v postýlce. V náruči milované osoby se cítí v bezpečí.

Kdy zpozornět?

Zpozornět byste měli v případě, že je pláč miminka neutišitelný, není možné ho jakkoli uklidnit, případně jeví známky bolesti, svíjí se a pláč trvá velmi dlouho. Pak je určitě vhodné navštívit lékaře, aby se případně vyloučilo nějaké onemocnění.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: