Jak smíchat barvy?
Vítejte u dnešního článku. Dneska si povíme něco o tom, jak správně smíchat barvy. Barvy můžeme samozřejmě míchat libovolně tak, jak chceme. K tomu, abychom ale namíchali takovou barvu, jakou bychom chtěli, musíme znát přesný návod. Pokud jej nevíte a zajímáte se o míchání barev více, pak pro vás tento článek může být docela velkým přínosem.
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Tak... Začneme u těch nejzákladnějších barev, které nás učili už ve školce. Je to modrá, žlutá, červená, zelená. Barvy obecně rozdělujeme na dva druhy - takzvané teplé a studené. Mezi ty studené patří například modrá, černá, mezi teplé například červená, oranžová, zelená, žlutá.
První si zde zmíníme, jak si lze namíchat fialovou barvu. Je to úplně jednoduché - pouze smícháme červenou a modrou barvu. Měla by vzniknout tmavší fialová. Pokud chcete světlejší odstín fialové, stačí pomalu a postupně přimíchávat bílou, odstín tedy bude světlejší. Pokud přidáte jenom trochu bílé, malinko zesvětlá, pokud jí naopak přidáte velké množství, odstín fialové bude velmi světlý.
Další, co si zmíníme je to, jak barvy rozdělujeme dále. Už jsem výše sice zmínila, že na teplé a studené, ale to není všechno. Rozdělujeme je ještě tak, jak se k sobě hodí.
Máme takzvané barvy neutrální – což je černá a bílá. Neutrální tedy znamená, že se smícháním další barvy hodí ke všemu. To znamená bílá a žlutá, bílá a červená, bílá a modrá, bílá a fialová...Barvy se k sobě hodí, stejně tak v kombinaci s černou. Ale pokud k sobě dáte například červenou a oranžovou, tyto barvy se k sobě nehodí.
K červené se hodí například žlutá nebo oranžová, k modré třeba žlutá, ale nikoliv ne zelená. Takové míchání barev se hojně využívá při malbě bytů a interiérů. Je jasné, že si můžete do svého bytu dát jaké barvy chcete, ale podstatně lepší je se držet těchto pravidel.
Pro Dudlu napsala: Simona Holá