Jak pečovat o pokožku miminka?
Péče o pokožku malého miminka není žádná věda, přesto je třeba věnovat jí větší pozornost než u dospělých a hlavně používat ty správné produkty určené na jemnou dětskou kůži. V tomto článku se dozvíte, jak pečovat o pokožku vašeho miminka tak, aby byla zdravá a vláčná a jak ji chránit před vlivy vnějšího prostředí.
Jak pečovat o pokožku miminka (Zdroj fotky: Freepik.com)
Pokožka miminka
Kůže je největší orgán našeho těla, protože pokrývá celý jeho povrch. Tvoří ochrannou bariéru před škodlivými vlivy vnějšího prostředí a zajišťuje termoregulaci. Po narození je pokožka novorozence pokryta větším či menším množstvím mázku (vernix), který má důležitou funkci – chrání pokožku miminka před infekcí a napomáhá správné termoregulaci. I proto není vhodné novorozence koupat hned po porodu, ale s koupáním počkat alespoň jeden den, nejlépe však miminko vykoupat až po příchodu z porodnice.
Aby byla kůže zdravá a sloužila tak, jak má, je třeba o ni správně pečovat. A je samozřejmě veliký rozdíl v péči o pokožku dospělých lidí a miminek. Pokožka miminek je totiž oproti pokožce dospělých mnohem tenčí, jemnější a náchylnější k vlivům zvnějšku. Ochranná funkce kůže se u novorozenců a kojenců totiž teprve vyvíjí. Jak jí vývoj usnadnit a jak ji co nejvíce ochránit?
- Koupání miminka
Po mnoho let bylo (a vlastně stále je) zvykem koupat miminko každý večer. Ne ani tak kvůli hygieně, jako spíš kvůli zavedení večerního rituálu před uspáváním. Zejména u malých novorozenců není každodenní koupání nutné, ba dokonce ani vhodné, může totiž dráždit a vysušovat jejich pokožku a narušit její ochrannou bariéru, která se teprve vytváří. Novorozence a kojence stačí koupat jednou za 3 dny, klidně ale i jednou týdně. Při koupání můžete do vody přimíchat například přírodní olej (mandlový, olivový) nebo mateřské mléko.
O oblast zadečku a genitálií v plence je pak nutné samozřejmě pečovat každý den, při každém přebalování a večer tato místa otřít vlhkým kusem látky a dobře osušit. U děvčátek je pak vhodné zevní genitálie promazat například olivovým nebo slunečnicovým olejem, aby se zamezilo případnému slepení malých stydkých pysků a následným komplikacím. - Výběr vhodné kosmetiky
Je jasné, že na jemnou dětskou pokožku v žádném případě nepatří kosmetika pro dospělé. K péči o miminko proto volte produkty určené právě pro ně – ty pokožku miminka nepodráždí a zároveň ji přiměřeně vyživí a posílí.
Ne vždy je ale běžně dostupná kosmetika v drogeriích tím pravým, i když je určená pro miminka. Nejlepší možnou volbou jsou samozřejmě přírodní produkty v bio kvalitě anebo rostlinná másla a oleje – mandlový olej, kokosový olej nebo bambucké máslo. - Ochrana pod plenkou
Zvýšenou pozornost je třeba věnovat péči o oblast pod plenkou. Abyste u svého miminka předešli vzniku opruzenin, pravidelně mu plenku vyměňujte, znečištěnou pokožku vždy důkladně očistěte buď vlhčeným ubrouskem nebo kouskem perlanu namočeného do vody a následně natřete krémem proti opruzeninám – vhodný je například Bepanthen nebo Sudocreme. Tradiční zásypy, které používaly naše maminky a babičky se dnes již nedoporučují, protože pokožku dráždí a vysušují. - Ochrana před mrazem
V zimním období, kdy teploty klesají pod nulu, je potřeba věnovat pozornost péči o pokožku vystavenou mrazu ještě mnohem více než kdykoli jindy. Jak je známo, mrazivý vzduch kůži vysušuje a oslabuje, proto před každou procházkou namažte obličej miminka nějakým hutnějším krémem určeným k ochraně proti chladu a větru. Tyto krémy seženete v každé drogerii nebo lékárně. Ošetřit pokožku obličeje můžete ale také bambuckým máslem. - Ochrana před sluncem
V letním období, kdy slunce pálí, je důležité chránit pokožku miminka před škodlivým UV zářením. Novorozence a kojence pokud možno nenechávejte dlouho na slunci, jednak aby se miminko nepřehřálo, a pak aby se nespálilo. K ochraně pokožky pak vždy před odchodem ven natřete miminko opalovacím krémem s co možná nejvyšším ochranným faktorem.
Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská