Jak dezinfikovat respirátor?
Ochranný respirátor se stal za poslední dva roky nedílnou součástí našeho života. Vláda ČR zavedla na mnoha místech povinnost nosit respirátor a chránit tak sebe i ostatní před nákazou koronavirem COVID-19.
Jak dezinfikovat respirátor? (Zdroj fotky: Freepik.com)
V ideálním případě by respirátor měl sloužit pouze k jednorázovému užití. Ale ruku na srdce, kdo to tak má? Nejen vzhledem k ceně lidé respirátory používají opakovaně. Aby však ochrana byla dostatečná, i když ne ideální, je třeba respirátor správně dezinfikovat. A metod, jak respirátor dezinfikovat a zbavit ho případných bakterií a virů, existuje hned několik, tak si vyberte tu pro vás nejpřijatelnější.
Máte-li doma UV lampu nebo tzv. horské sluníčko, stačí nošený respirátor nasvítit z každé strany tři minuty. Nebo můžete respirátor dezinfikovat vhodným dezinfekčním prostředkem na bázi alkoholu a nechat ho oschnout. Třetím způsobem, jak prodloužit životnost respirátoru, je pasterizace. Respirátor vložíte do trouby a necháte ho tam cca 30 minut při teplotě 60 až 70 °C. Pozor na respirátory s plastovými částicemi, ty do trouby nedávejte. Tuto metodu lze u jedné ochranné pomůcky použít i víckrát, nicméně po čase se filtrační účinnost snižuje.
Jinou metodou je vložení navlhčeného respirátoru do mikrovlnné trouby. Pak ho cca 3 až 5 minut ohřívejte. Pokud má respirátor kovovou část, doporučuje se nechat ho v mikrovlnné troubě pouze 10 sekund. Někteří dezinfikují respirátor i tak, že ho sedm dní nechají viset volně v místnosti se suchým vzduchem. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob dezinfikování respirátoru, mějte na paměti, že před nákazou vás chrání jen respirátor, který je správně nasazen a sedí vám na míru. Jestliže respirátor vykazuje známky poškození, je dezinfikován již po několikáté nebo je kontaminován krví nebo nosními či dýchacími sekrety, je nejlepší ho prostě a jednoduše vyhodit do koše.
Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová