UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je hybridní palivo?

Hybridní palivo je kombinace dvou nebo více paliv používaných k pohonu automobilu. Nejběžnějším příkladem je vozidlo, které využívá benzin i elektřinu, existuje však mnoho dalších typů hybridních paliv.

co-je-hybridni-palivo

Výhody hybridních paliv

Hybridní palivo má oproti tradiční naftě mnoho výhod:

  1. Čistší - hybridní paliva mají méně emisí uhlíku než klasická nafta a jiná paliva na bázi ropy, což přispívá ke snížení emisí skleníkových plynů a znečištění ovzduší.
  2. Účinnost - protože jsou hybridní paliva účinnější než tradiční nafta, mohou řidiči snížit náklady na palivo až o 40 %.
  3. Nižší riziko - protože hybridní palivo je méně hořlavé než nafta nebo benzín, je méně pravděpodobné, že při nehodě nebo jiných nouzových situacích způsobí požár nebo výbuch.

Hybridy na benzín a elektřinu

Většina hybridních automobilů využívá k pohonu kol jak benzinový, tak elektrický motor. Hybridní systém se může v jednotlivých vozech lišit, ale většina z nich má alespoň jeden malý akumulátor, který se při brzdění nebo jízdě na volnoběh nabíjí a napájí elektromotor. Některé hybridy mají také větší baterie, které lze nabíjet přes noc doma.

  • Zemní plyn
    Mnoho vozidel na zemní plyn jezdí na stlačený zemní plyn (CNG), který je uložen v tlakových nádržích. Zemní plyn lze v některých motorech používat místo benzinu, přičemž je třeba provést určité úpravy motoru nebo vozidla. Vozidla na zemní plyn jsou k dispozici v několika typech, včetně sedanů, pickupů a SUV.
  • Vodíkové palivové články
    Palivové články kombinují vodík s kyslíkem ze vzduchu a vyrábějí elektřinu, která pohání elektromotor. Fungují podobně jako baterie, ukládají energii do doby, než je potřeba, a uvolňují ji ve formě elektřiny, když ji vyžaduje motor nebo motor.

autodoplnky

Použití hybridní paliva v autech

Hybridní vozidla jsou na trhu již dlouho. Možná jste o nich slyšeli ve zprávách nebo jste je viděli na silnicích. Ale co přesně je hybridní vozidlo? Hybridní automobil je typ vozidla, které k pohybu vpřed využívá dva nebo více různých zdrojů energie. Nejběžnější typ hybridního automobilu se nazývá plug-in hybrid, který lze zapojit do elektrické zásuvky a nabíjet jako elektromobil, ale zároveň má spalovací motor (ICE) jako běžné automobily.

Existuje také další druh hybridního vozidla, kterému se říká sériově-paralelní hybrid, který k pohonu kol využívá více druhů zdrojů energie. Sériově-paralelní hybrid může například využívat elektřinu jako primární zdroj a kapalné palivo jako sekundární zdroj pro případy, kdy potřebujete více energie, než může poskytnout baterie.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si autodoplňky:

Pokračujte v čtení blogu: