UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Létající draci

Nelítej tu jako drak! Napadlo vás z čeho tahle fráze vnikla? Samozřejmě za to mohou létací draci. Vyberte si z nabídky na Dudlu a podpoříte s námi nadaci Radost dětem, které každý rok darujeme 20 % ze zisku. Mimo létajících draků zákazníky zajímá: jak vyrobit draka, figurky draků a plyšový draci.

Létající drak

Nedávno jsem četla strhující drama Lovec Draků. Knihu inspirovanou vlastními vzpomínkami napsal Khaled Hosseini. Příběh hlavního hrdiny z Afghánistánu ukazuje nejen tíhu života tamních dětí, ale zmiňuje společenské události (děj se odehrává v období občanské války) a odkrývá kouzla místní kultury tak, jak jsem to ještě neviděla. Celou dobu však příběhem poletují draci. Ne ti z pohádek se sedmi hlavami, ale ti papíroví. Lov papírových draků patří mezi oblíbené hry afghánských dětí.

Plná vzpomínek na knihu o výrobě stovky druhů papírových draků, kterou mi táta věnoval, když mi bylo zhruba dvanáct, jsem si představovala, jak takoví draci asi vypadají. Ne, tihle se nemohli podobat čínským létajícím saním, jejichž hlava se vyrábí z velkého množství krepového papíru a tělo tvoří řady latěk zdobené peřím. Tihle draci jsou připraveni bojovat, jistě bude jejich konstrukce úzká a bytelná.

V Afghánistánu totiž, stejně jako v Pákistánu, Indii nebo Nepálu, totiž draky nepouští, aby se kochali výhledem na jejich křídla, jež se třepetají ve větru a slunce skrz ně září. Opravdu je vyrábí k boji. Hra tkví v tom, že se vypustí všichni draci na oblohu a ti spolu pak svádějí boj a narážejí do sebe, až postupně někteří prohrávají a padají dolů.

Překvapilo mě, když jsem zjistila, že klasický afghánský papírový drak vypadá stejně, jako vypadal ten náš český, co jsme si doma s tátou vyrobili z balicího papíru, špejlí a motouzu. Chyběly snad jen novinové mašličky a papírky, které jsme posílali jako psaníčka nahoru do nebe. Ale nenechte se zmást běžným kosočtvercovým tvarem jako já.

Afghánský drak se sestavuje z několika kosočtverců, které se lepí k sobě a zpevňuje je kříž latěk, který je ale napnutý jako tětiva do luku. Tím zřejmě získávají lepší možnost manipulace, když taháním za provázek vedou chlapci svého draka k útoku. Vypracovanější draci se pak díky přidanému ocasu podobají rejnokům, plujícím v nebeském oceánu, útočícím proti dalším živočichům.

Musí to být nádherná podívaná, když proti sobě bojují stovky draků. Chlapci (někdy i dospělí muži, ale nikdy ne ženy nebo dívky) trénují svou zručnost při manipulaci s drakem a postřeh, kdy si musí krýt záda před nečekanými útočníky ze všech stran. A přestože většina draků zahyne, dovedu si představit ten skvělý pocit vítěze hry.

Věděli jste, že:

 • největší ručně dělaný nafukovací drak s jménem Impian (Sen) byl v Malajsii s rozměry 16,7 metrů šířky a 36,4 metrů délky drží rekord od roku 2004
 • ideálně by jste měli odmotat 30 – 50 metrů, ve vzdálenosti 50 metrů na zemí už není turbulentní vzduch a létající drak se lépe stabilizuje
 • optimální velikost pro dětského létacího draka je maximálně 2 m, u větších modelů doporučujeme asistenci dospělého
 • padákový dvou šňůrový drak sice pěkně létá, ale většinou není úplně snadné ho udržet ve vzduchu
 • draka nejlépe vypustíte tak, že jedna osoba drží draka. Druhá ve vzdálenosti cca 5 až 10 m pouští šňůru a když je napnutá, druhá osoba se rozeběhne proti větru a první pouští draka. Když je silný vítr, drak po pár metrech běhu začne lítat
 • draci se objevují v mnoha filmech a pohádkách od Jak vycvičit draka, Eragon, Hobit, Harry Potter, po příběhy o Honzovi a draku, Za humny je drak, Z pekla štěstí, Dračí srdce, ale také ve hrách Dračí doupě, Baldurs Gate, Dragon Age, Skyrim, Gothic a Dračí oko
 • v Číně je drak považován za nejvyšší ze všech zvířat a je dokonce oficiálním symbolem státu
 • vikingové dobývali svět na svých rychlých dračích lodích, na kterých se dodnes pořádají strhující závody
 • v Afghánistánu, Pákistánu, Indii nebo Nepálu pořádají souboje létajících draků, kdy hra tkví v tom, že se vypustí všichni draci na oblohu a ti do sebe narážejí, tak dlouho dokud nespadnou dolů a vítězem je ten, který vydrží ve vzduchu nejdéle
 • nejznámější modely a značky létajících draků jsou od Albi, Vilac a Günther
 • létací draci mají různé motivy a provedení od malých draků, po verze XXL, 3D, kobry, ryby a jsou zpravidla vybaveny navijákem

Pro Dudlu sepsala: Zuzana Izquierdo Montes

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem létacích draků na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás super létajícího draka nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

hracky-hrackarstvi-dudlu-bbb

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Pro maminky a tatínky