UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak spočítat spotřebu paliva?

Pravidelně jezdíte na delší výlety, jenomže od té doby, co ceny pohonných hmot vyletěly nahoru tak jste začali uvažovat nad tím, jak si vlastně máte spočítat spotřebu paliva. Ano nyní už zase tyto ceny pomalu klesají jenomže co, když postupem času budeme platit více a více? Je tedy dobré si umět spočítat kolik nás bude stát cesta za dobrým kamarádem či kamarádkou na kávu nebo cesta do našeho zaměstnání, které rozhodně opravdu kousek nemáme.

jak-spocitat-spotrebu-paliva
(Zdroj fotky: Freepik.com)

Průměrná spotřeba je uvedena v technických parametrech pro váš vůz. Nyní si však můžete podle snadného vzorečku spočítat to co potřebujeme. Musíme znát ujetou vzdálenost v kilometrech, a také množství paliva, které jsme na tuto vzdálenost spotřebovali, a to v litrech.

Jenže jak toto pochopit správně? Nejlepší je tedy vycházet z plné nádrže, a na ní ujet co největší vzdálenost, proto je dobré si naplánovat pořádný výlet. Poté vyčkáme až se nám rozsvítí kontrola paliva. Poté natankujeme. Mělo by vám to tak zaručit přesnější výsledek.

autodoplnky

Jakmile jsme znovu natankovali plnou nádrž, poté se počet litrů, které jsme do nádrže dotankovali, to se rovná množství spotřebovaného paliva od našeho posledního tankování. Tuto ujetou vzdálenost nyní odečteme na tachometru.
A poté postupujeme podle vzorce, který je: spotřeba paliva = (spotřebované palivo/ujetá vzdálenost)*100.

Na internetu však také můžete najít i chytré kalkulačky, které by vám s tímto problémem měly velmi rychle a snadno pomoci. Nebo pokud si nevíte rady, tak můžete požádat někoho ve svém okolí kdo by vám s tím mohl poradit. A k vašemu překvapení zjistíte, že máte nízkou spotřebu než jste si do dnešního dne mysleli.

V opačném případě se rozhodnete, že raději budete využívat párkrát do měsíce autobusu nebo vlaku na cestu do svého zaměstnání, a vaši kamarádi tak budou jezdit častěji za vámi než vy za nimi nebo si budete volat přes videohovor. Ušetřit se dá opravdu kdekoliv.

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová

Vyberte si autodoplňky:

Pokračujte v čtení blogu: