UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Blechy

Společenská hra Blechy

“Má. Ale to jsou blechy psí, ty na lidi nelezou.” Já ale nepíši o otravných blechách, které koušou, svědí a štípou. Nemluvím ani o bleším cirkusu. Apropo, viděli jste někdo někdy bleší cirkus? Já ne, a tak jsem si o něm vyhledala informace na Wikipedia. Je neuvěřitelné, že bleší cirkus je vlastně fakt. Píší: “​​Bleší cirkus je pouťová atrakce s dlouhou historií. Ve skutečnosti se blechy mající krátký život necvičí, ale pečlivě se oddělí jedinci lezoucí a skákající.

Po rozdělení je blechám navléknut na krk obojek z jemného zlatého drátu. Skákající blechy kopají do malých lehkých míčků, lezoucí blechy tlačí autíčka nebo roztáčejí miniaturní ruské kolo.” O čem ale chci psát, je jak daleko blecha doskočí. Živé blechy dokáží vyskočít až 20cm a do vzdálenosti asi 35 cm. Ale co teprve vaše zelená, červená, modrá nebo žlutá blecha ve hře? Tak trochu retro hra, ale je s ní neskutečná zábava.

Je jednoduchá a v tom je také krása. Vytáhla jsem mé staré blechy, ač to zní zvláštně a ukázala dcerce Isabelce. A právě proto, že ta hra vypadá jednoduše, obyčejně a barevně, okamžitě chtěla znát jak se hra Blechy hraje. Je to pouze plastová krabička s 5 přihrádkami. Velká kolečka a malá kolečka již zmíněných barev. Každý hráč si vybere svou výherní (samozřejmě) barvu, té barvy 1 velké kolečko a 5 malých koleček.

Plastová krabička se dá doprostřed a hráči sedí kolem ní. Všichni musí mít krabičku od sebe ve stejné vzdálenosti. Hra spočívá v tom, že velkým kolečkem musíte přimáčknout, nebo štípnout okraj blechy (malé kolečko) a ta skočí. Když máte štěstí a skočí vám do krabičky, všimnete si, že v přihrádkách jsou i čísla. Kdo má všechny blechy v krabičce? A kolik dělají čísla dohromady? Blechy se u nás zabydleli a podobně jako kloboučku hop, Člověče Nezlob Se nebo Mikádo se u nás hrají ve veselé náladě a pro nás dospěláky i trochu melancholické.

Pravidla hry blechy:

Hra Blechy patří mezi osvědčené společenské hry po několik desetiletí. Tato hra má hned několik výhod – nezabere moc místa, stojí pár korun a dá se hrát téměř kdekoliv.  Hra je vhodná pro děti už od 3 let. Hra je určena pro 2 - 4 osoby, a tak si při ní může užít společnou zábavu celá rodina. Úspěšnost při hře závisí na šikovnosti a zároveň i štěstí jednotlivých hráčů.

Základní a nejznámější verze Blech má podobu barevné plastové kulaté krabičky s průhledným víčkem. V krabičce se nachází 5 přihrádek – uprostřed je přihrádka pro 4 velká odpalovací kolečka několika barev – obvykle červené, bílé, modré a zelené nebo žluté. Kolem tohoto středu jsou umístěné další 4 přihrádky – každá je domečkem dalších 5 malých koleček neboli blech rozdělených dle barev.  Zespodu krabičky jsou jednotlivé přihrádky označeny počtem bodů. V prodeji jsou také Blechy, kde je hodnota přihrádky znázorněna seshora a celkový počet přihrádek je 7.

Každý hráč si zvolí barvu a vezme si 1 velké odpalovací kolečko a 5 blech. Krabičku položíme mezi hráče. Hráči si do stejné vzdálenosti od krabičky postaví své blešky. Čím dále od krabičky, tím je hra těžší. Vzdálenost můžeme změřit pomocí průhledného víka. První hráč uchopí odpalovací kolečko a snaží se jím odpálit blechu do krabičky uprostřed. Pokud se mu to nezdaří, nechá blechu na dosažené pozici a pokračuje další hráč se svými blechami. Cílem je dostat všechny své blechy do krabičky. Jakmile jsou všechny blechy v krabičce, sečteme body, podle toho kam blechy doskákaly. Vyhrává hráč s nejvíce body.

Další verzí je také hra Blechy, která má misku položenou na terči a do ní se hráči snaží pomocí odpalovacího kolečka umístit svých 6 blech. Při této verzi má každý hráč 6 pokusů, body se sčítají podle dosažené hodnoty pole na terči a v misce. Miska je za 5 bodů a vyhrává hráč s nejvíce body.

Pro Dudlu napsala: Kim Černá a Martina Masopustová

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem dětské hry Blechy na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás společenskou hru Blechy nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

spolecenske-hry-deskovky-bbb-dudlu

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Kudy z nudy