UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Cvrnkací kuličky

Kuličky cvrnkací (skleněnky a hliněnky)

Když se rozhodnete naučit své děti hrát si s kuličkami, může to být docela velká zábava. Je fajn se koukat na to, jak se to malé, nezbedné stvoření snaží strefit do kuličky, aby jí docvrkalo do důlku. Kolikrát cvrnkne vedle a kolikrát se trefí a jeho zručnost a přesnost se postupně zlepšuje. Hlavně se ale skvěle zabaví, a když to jde dobře,  vydrží u toho klidně hodiny. Ale pokud se špatně vyspí a má špatnou náladu, tak jeho výdrž je minimální a za chvíli se vzteká nad rozšťouchlými kuličkami. Nejhorší kombinace je pokud máme doma občasného vzteklouna a zároveň dítě inteligentní. Tak se může stát, že ho napadne to, co naše dítě. Když se do kuličky ne a ne strefit, nenapadlo ho nic lepšího, než že vezme golfovou tyč a zkusí hrát rádoby golf.

Jenomže to se mu také nedaří a tak to končí tak, že golfovou holí s velkým rozmachem střelí a kuličky se rozletí na všechny strany. Nejprve některé najdete v bazénu, další hledáte po zahradě, ale nejhorší jeho trefa byla, že prostřelil okno kůlničky a vám v něm zůstane dírka. A vypadá to tak, že jste do ní stříleli naschvál, nebo že u vás proběhlo loupežné přepadení.  Takže vás čekají nové opravy.  Ale tím vlastně zlepšíte svoji zručnost, získáte nové zkušenosti  a naučíte se, jak opravit díru v okně po cvrnkací kuličce. Kuličky ale poté raději schováte do bezpečné výšky v regálu za opraveným oknem.

Po měsíci neustálého naléhání vám to přeci jen ale nedá a nakonec se slitujete a kuličky vrátíte zpět do hry. Ale tentokrát raději jen společně a pod dozorem. Za nedlouho zjistíte, že vás to vlastně celkem chytlo a je z toho oblíbená společná rodinná aktivita. No ale jen do té doby, než vás vaše dítko neustále poráží i přesto, že byste také jednou rádi vyhráli.  Pak už přemýšlíte opravdu i nad tím, že vezmete golfovou hůl a začnete hrát s ní... No ale tentokrát se vám znovu zdokonalovat své schopnosti přeci jen nechce, tak raději zatnete zuby a začnete později potajmu cvičit sami navíc.

Věděli jste, že:

  • cvrnkání kuliček, konkrétně hliněněk patří mezi nejstarší hry lidstva (nejstarší nalezená kulička se datovala 3 000 l. př. n. l.)
  • cvrnkací kuličky archeologové našli jak ve starověkém Egyptě, tak v aztéckých pyramidách či na pohřebištích původních obyvatel severní Ameriky
  • v Norimberku museli kvůli hraní kuliček v roce 1503 vydat nařízení, že se musejí hrát jen mimo město, aby bylo možné jezdit na silnicích
  • v Anglii se staly kuličky populárními v době vlády Elizabety I (1533–1603), dodnes se tu pořádají turnaje
  • anglicky se cvrnkacím kuličkám říká Marbles od slova marble, tedy mramor
  • v Americe hrají kuličkovou hru Ringer, při níž se hráči snaží velkou kuličkou vycvrnkávat menší kuličky ven z kruhu,
  • v Evropě bylo naopak populární cvrnkání kuliček do důlku
  • cvrnkací kuličky se objevují v Shakespearově hře, knihách i na obrazech
  • cvrnkací kuličky se hojně používají i na kuličkodráhy

Pro Dudlu sepsala maminka: Zuzana Slámová 

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem kuliček skleněnek na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás cvrnkací kuličky nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

spolecenske-hry-deskovky-bbb-dudlu

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Kudy z nudy