UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Dekorace na zeď motýli

Motýlci na zeď

Králem zvířat je sice údajně lev, ale takový monarcha má také co nabídnout. Monarcha stěhovavý patří mezi nejslavnější denní motýli z čeledi babočkovitých. Pochází z Ameriky, zimní palác si staví v Mexiku a křídla roztahuje zhruba do šířky osmi centimetrů.

Na území indiánského kmene Matlatzinků pokrývají monarchové celé kmeny obrovských jehličnanů, když přilétají do Středního Mexika přečkat zimu. Legenda pak vypráví o zlatých stromech, protože zlatavě zbarvení motýli zde okolo pěti měsíců vyčkávají příchod jara. Aby přečkali chladné noci, mačkají se pěkně jeden na druhého, a tak na jednom stromě sedí až statisíce motýlů. Na jaře se vydávají zpět domů, do Kanady. 7000 km ale nezvládnou tak rychle, a proto se po cestě vymění další dvě generace, než dorazí do cíle, odkud se opět vydávají na zimu do Mexika. Je to neskutečný koloběh života a na motýlech je neskutečně znát jeho křehkost.

Kdo by si tak nepřál nastěhovat si monarchu stěhovavého nebo jinou čeleď k sobě domů? Nechat se obklopit barvami a pestrostí jejich křídel. Ani babočka admirál se nenechá svou krásou zahanbit, stejně jako otakárek fenyklový, babočka paví oko, pestrokřídlec, perleťovec stříbropásek, jasoň a další motýli, které můžeme zahlédnout i u nás v přírodě. Člověk je sleduje, jak si létají, a získává pocit lehkosti. Tenká tykadla mapují okolí, drobné nožky jemně našlapují. Modrásek, bělásek, žluťásek… děti je milují, učí se na nich barvy a vydrží ani nemuknout, když jim motýlek sedne na rameno.

Sbírku motýlů sice již jen tak někdo nezakládá, ale přesto nás tihle živočichové nepřestávají fascinovat. Zoologické zahrady mívají i speciální pavilony, kde si návštěvníci mohou prohlédnout výběr ze 180 000 druhů. Každý si najde svůj oblíbený, který by si chtěl v hrsti odnést domů. S motýli v pokojíčku nad postelí se nám jistě noční můry vyhnou.

Pro Dudlu sepsala: Zuzana Izquierdo Montes

uklid-dekorace-bbb-dudlu

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Rady pro kutily