UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Dětské kuše

Dětská kuše

Kuše je střelná zbraň vystřelující mechanickou silou své speciální šípy, které dokážou prostřelit i neprůstřelné vesty. Tato zbraň sehrála velkou roli ve středověkých válkách a dnes je využívána především pro sportovní a rekreační střelbu. V některých státech je dovoleno používat kuši i pro lovecké účely. Dle způsobu střelby a konstrukce se dělí kuše na reflexní, pistolové a kladkové. Kuše, známá taky jako samostříl, je zbraň, která se v historii lidstva využívala jen velmi omezeně v určitých poměrně krátkých epochách. Alespoň ve srovnání s blízce příbuzným lukem, palnými zbraněmi nebo třeba mečem, kopím, sekerou a dalšími nástroji války a zkázy. Přesto má pro nás kuš stále jakýsi zvláštní půvab a dnes je oblíbenou sportovní i loveckou pomůckou a může být i velmi vděčnou a atraktivní dětskou hračkou.

Kde se kuše vzala a jaká byla její cesta dějinami? Kolem 5. století před naším letopočtem ji podle zpráv a nálezů docela hojně využívaly asijské národy, zejména staří Číňané. Zřejmě bez vzájemné souvislosti se v podobné době první předchůdkyně kuše objevila i v nám kulturně i zeměpisně bližším Řecku. Tam se však příliš neujala. Na svůj zlatý věk si kuše musela počkat ještě víc než tisíc let. Sporadicky se objevuje už v raném středověku, o něco lépe se prosazuje v tom vrcholném a zřejmě největšímu zájmu se těšila ve středověku pozdním. S nástupem novověku se kuše z bojišť zase stahuje. Zůstává však jednou z oblíbených loveckých zbraní.

Kuše se tedy tu a tam vyskytuje v různých obdobích od starověku po novověk. Nikdy sice zdaleka nedosáhla významu luku, který po dobu dobrých 40 000 let používal prakticky každý národ jako jednu ze svých primárních zbraní (až do rozšíření těch palných), mnohdy však byla obávaná a užitečná. Ve středověku se dokonce nezřídka objevovaly snahy o zákaz jejího používání v boji – např. ze strany církve. Kuše zkrátka působila děsivě. Své místo našla především při obléhání hradů, kdy se střelci s kuší ukrývali za štítonoši s obrovskými pavézami a číhali na příležitost, kdy nějaký neopatrný obránce vykoukne zpoza hradeb.

A z toho vyplývá i jedna z hlavních kladných vlastností kuše. Lze ji mít připravenou k výstřelu po téměř libovolně dlouhou dobu a velmi pečlivě mířit. S luky to možné není. Obzvláště ne s těmi historickými, jejichž tětiva kladla při natahování odpor běžně 40 až 80 kg. Lučištník musel natáhnout a zamířit ve zlomku okamžiku. Naučit se střílet ze silného válečného luku znamenalo mnohaletý nebo celoživotní trénink. Tím se dostáváme k další výhodě kuše. Ta totiž žádný zvláštní um ani trénink nevyžaduje. Stačí docela krátká instruktáž. Střílení z kuše je o to větší zábava – a to v každém věku. My vám však nabízíme kuše dětské, které mají přísavky, takže nikdo nemůže být ohrožen. Pokud byste však chtěli pravou, tak můžete najít kuše zde.  

Víte že? První zmínky o kuši, včetně jejího širokého nasazení, pocházejí z Číny. Již v 5. stol. př. n. l. se o ní zmiňuje Sun-c ve svém spise Umění války. Nejstarší archeologický nález kuše pochází z hrobky v čínské provincii Chu-pej a je datován do 4. stol. př. n. l. Ve velkém však začala být používána až kolem roku 200 př. n. l. Mnohé důkazy hovoří o tom, že vynález je ještě starší a pochází z jihovýchodní Asie, snad z oblasti dnešního Vietnamu, kde je doložena ze 3. stol. př. n. l. Čínský termín pro kuši pochází z austroasijských jazyků.

Pro Dudlu sepsal: Michal Vašek

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem kuše pro děti na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás dětské kuše nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

detske-zbrane-dudlu

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Pro maminky a tatínky