Hnojiva

1 položek celkem
Hnojivo AGRO organo-minerální na borůvky 1l
149 Kč

Unikátní kapalné hnojivo je určeno pro všechny kyselomilné keře jako jsou kanadské a jiné odrůdy borůvek, brusinky, azalky, rododendrony, hortensie, vřesy a jiné pěstované ve...

Kód: DS80490307

Hnojivo

Sedím ve své pracovně a přemýšlím, jak bych pojala příspěvek o hnojivech. Když se kolem sebe rozhlédnu, vidím doslova zeleně. Určitě si říkáte, kdo si proboha v pracovně vymaluje zdi dozelena? Vskutku nikdo, a to z jednoho prostého důvodu – zelená barva má za úkol uklidňovat. No a jelikož já chci být naopak povzbuzená a optimisticky naladěná, mám pracovnu vymalovanou dožluta. Vždycky jsem měla k přírodě blízko, a tak mi to stejně nedalo a postupně jsem si pořizovala nové rostlinky. Ze začátku se to tvářilo nevinně – jeden rýmovník sem na poličku, jeden kaktus na stůl, jedna dracena tady vedle židle, tři fialky na parapet... Ale pak se z místnosti stala hotová oáza krásných různobarevných rostlin. (Přísáhám, že nevím jak!)

Samozřejmě jsem vůbec nevěděla, jak se o ty moje kytičky mám starat, a zprvu jsem to ani moc neřešila. Prostě jsem je zalila tehdy, když jsem si na to vzpomněla (čtěte: jednou týdně, třikrát týdně, jednou za měsíc), a dál jsem se o ně nestarala. Když mi začaly kytky postupně blednout a opadávat, uvědomila jsem si, že asi dělám něco špatně a že budu muset změnit svůj přístup, nebo se moje věhlasná oáza přemění zpátky v poušť.

Pustila jsem se proto do pečlivého samostudia a zjistila jsem, že pěstování rostlin není vůbec složitá alchymie a že se stačí držet následujících rad:

 • Každý druh rostliny potřebuje jinou péči! Zjistětě si informace o rostlině ještě před její koupí.
  • Skromný tip: Zaměřte se na to, jaká teplota rostlině vyhovuje, zda může být umístěná venku/vevnitř a kolik potřebuje slunce.
 • Rostliny pravidelně zavlažujte vodou o pokojové teplotě a rozlišujte roční období, např. v létě potřebují zálivky více, v zimě méně.
  • Skromný tip: Vždy si prstem ověřte, zda je zemina stále vlhká, či nikoliv.
 • Rostliny pravidelně přesazujte, a to pouze na začátku růstu. Důvodem pro přesazení může být i potřeba většího květináče.
  • Skromný tip: V obchodech lze zakoupit již namíchané zeminy a substráty pro konkrétní druh rostlin.
 • Nezapomínejte rostliny pravidelně hnojit, dodáte jim tím potřebnou dávku živin a vitaminů.
  • Skromný tip: Ideální je hnojit v období růstu, do poloviny srpna.

Během pročítání rad mi došlo, že jsem rostliny vůbec nehnojila a že právě v tom by mohl být zakopaný pes. Hnojiva obsahují důležité živiny, a možná proto moje kytičky nekvetou a mají žluté listy. Aplikace je prý velmi jednoduchá – hnojivo se jen přidá do zálivky! Škoda, že jsem si na hnojiva nevzpomněla dřív, mohla jsem nějakou svoji rostlinku ještě zachránit dodáním potřebných živin a vitaminů. Tak snad ještě zachráním aspoň nějaké.

Pro Dudlu napsala překladatelka: Lucie Ušiaková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení