UPOZORNĚNÍ: Objednávky se zbožím od značky Housedecor budou mít z logistických důvodů 5 denní zpoždění.

Karty Černý Petr

3 položek celkem
DINO Hra karetní Černý Petr Frozen II (Ledové Království) *SPOLEČENSKÉ HRY*
69 Kč

DINO Hra karetní Černý Petr Frozen II (Ledové Království) *SPOLEČENSKÉ HRY* může udělat velkou radost jako dárek, který na Dudlu.cz splňuje parametry: Společenská hra, Hit,...

Kód: DS60962393
DINO Hra karetní Černý Petr Peppa Pig *SPOLEČENSKÉ HRY*
69 Kč

DINO Hra karetní Černý Petr Peppa Pig *SPOLEČENSKÉ HRY* může udělat velkou radost jako dárek, který na Dudlu.cz splňuje parametry: Společenská hra, Kvalitní, Levné, Značkové,...

Kód: DS23319738
Karty Černý Petr Safari
107 Kč

Dětské karty pro hru zvanou Černý Petr s obrázky zvířátek ze safari. Krabička obsahuje i podrobný návod a karty mají na rubové straně mírně zdrsnělý povrch pro lepší manipulaci...

Kód: DS84912354

Černý Petr karty

S dětstvím mám spojené nejrůznější stolní a také karetní hry. Snad nejčastěji jsme jako malí hráli Černého Petra. Je to jednoduché, rychlé, dá se hrát ve dvou i více hráčích. Celkem mě to bavilo. A tak jsme si touto hrou zpříjemňovali třeba dlouhé zimní večery nebo prázdniny u babičky, kde jsme hráli s babičkou, dědou a bratranci.

Na nějakou dobu potom u mě ustoupily karty do pozadí. Opět jsem se k nim vrátila v období, kdy syn chodil do školky. Tehdy nějak kolem 4. roku dostal od tety jako dárek právě karty na Černého Petra. Byly na motivy animované pohádky Cars, kterou tehdy syn miloval. Takže i díky tomu si tuto karetní hru okamžitě zamiloval. Pravidla pochopil poměrně rychle, takže nic nebránilo tomu, abychom se pustili do hraní. Nečekala jsem, že ho to tak chytne. On tomu dokonce úplně propadl.

Pravidla jsou sice jednoduchá, ale děti zkrátka mají potřebu si je mnohdy upravovat. Zpočátku se syn přikláněl k té verzi, že komu nakonec zůstal Černý Petr, tak ten vlastně vyhrál. Tolikrát jsem mu vysvětlovala, že tomu tak není a tolikrát mě přesvědčoval o opaku. Nakonec k tomu postupem času nějak dospěl a hrálo se přesně podle pravidel. Černého Petra máme doma již čtvrtým rokem a syna stále neskutečně baví.

Miluju, jak se vždycky potutelně usmívá, když má ve svém balíčku onu kartu. A vesele pak ukazuje na toho, komu zůstane a vykřikuje „Smraďoch, smraďoch“. Když ovšem prohraje, nadšení ustupuje. Tak se alespoň hraje dál, aby nebyl smutný z prohry a aby „Smraďoch“ zůstal zase někomu dalšímu.

Černý Petr byl takovou vstupní branou do světa karetních her, a tak pokračujeme dalšími hrami jako je Prší nebo Zelená louka, ale i další jako například „Záchod“ atd. Jsem ráda, že to syna baví tak, jako to tenkrát bavilo i mě. Díky hraní se tak vracím i já do svých dětských let alespoň ve vzpomínkách.

Pro Dudlu sepsala: Petra Velíková

Jak se hraje Černý Petr - Pravidla

Černý Petr je název dětské karetní hry pro 3 až 6 osob. Je rozšířená v mnoha státech světa. Hraje se zpravidla s 33 speciálními hracími kartami. Všechny jsou na reversu (vnější straně) se stejným vzorem, aby byly pro soupeře nerozeznatelné. Karet je 33, jedna z nich má na averzu (přední straně karty) nakreslený obrázek Černého Petra. Ostatních 32 tvoří 16 stejných (stejné obrázky) karetních dvojic. Prodávají se i hry s jiným počtem hracích karet, pravidla však zůstávají stejná. Pokud nemáme k dispozici speciální karty, lze hrát i s žolíkovými, kde z jedné z identických dvojic kartu vyřadíme a zbývající prohlásíme za Černého Petra.

  1. Karty se důkladně zamíchají a všechny se rozdají hráčům (v závislosti na počtu hráčů může nastat situace, že počet karet se u jednotlivých hráčů po rozdání liší o 1). Některá pravidla udávají, že se rozdává nejprve po třech kartách každému hráči, a pak znovu dokola, dokud nejsou rozdány všechny karty.
  2. Každý hráč, jenž má po rozdání v ruce dvojice shodných karet (karty stejných okrajových symbolů), vyloží tyto karty na stůl. (Při hře s mariášovými kartami lze vytvořit pár z libovolných dvou karet stejné hodnoty, např. devítky srdcové a žaludové, nebo srdcové a kulové.).
  3. Hráč s největším počtem karet nechá tahat jednu kartu svého spoluhráče po své levici. Ten vytahuje z vějíře karet jednu kartu, kterou následně založí mezi karty své. Vytáhne-li hráč kartu se stejným symbolem, jaký už v ruce má, vyloží obě karty na stůl.
  4. Ve hře pokračuje opět spoluhráč po levici. Takto se hraje stále dokola. Ten hráč, který tímto způsobem přišel o všechny své karty, ve hře končí, ostatní pokračují ve hře dál.
  5. Hra končí tím, že pouze jednomu hráči zůstane v ruce poslední karta „Černý Petr“, tím se sám stává Černým Petrem, a je mu udělen předem domluvený trest, záporný bod, apod.