UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Cortex

Albi hra Cortex!

Také máte pocit, že čím delší dobu jste ze školy pryč nebo již nepraktikujete hraní různých her, které jste hrávali v dětství, zhoršuje se vám paměť a i ostatní dovednosti jako postřeh, logika, koordinace nebo rychlé rozhodování také bývaly lepší? Cortex (neboli (mozková) kůra) může být dobrou cestou, jak procvičovat mozek a vrátit se do dětství, kdy jste si naprosto v pohodě dokázali zapamatovat, jaké jsou kde pexesové kartičky, byli jste přeborníky ve hře kámen-nůžky-papír, skládání puzzlí či lega a fantazií a představivostí jste přímo oplývali? Jsou zkrátka schopnosti a dovednosti, které se vám, pokud je tak často nevyužíváte, zhoršují.

Sama to bohužel dobře znám. Třeba zapamatovat si obrázky v pexesu je už trošku nad moje síly, při hraní s dětmi se ani nemusím krotit a nechávat je vyhrát. Přitom v dětství pro vás byly mnohé úkoly zaměřené na tyhle dovednosti snadné. Proto mi tahle hra přijde skvělá jak pro děti, tak pro dospělé, kteří budou plnit úkoly, se kterými se ve svém životě třeba běžně nesetkávají. Určitě bude zajímavé porovat, jak půjdou tyhle hry dětem a jak dospělým (jako party hra to určitě bude super, úplně vidím, jak se pobavíte při poznávání hmatových kartiček). Tyhle typy úkolů najdete právě v Cortexu.

Jen pro představu uvedu pár příkladů úkolů, které v edicích Cortex najdete: zapamatovat si co nejrychleji 5 předmětů, dostat se z labyrintu, najít název barvy, který je napsaný svou barvou, najít předmět, který je na obrázku dvakrát, také ten, který je tam nejčastěji, poznat podle hmatu předmět, v jiné edici zase podle čichu. Procvičíte si i koordinaci (každý prst na ruce má své číslo a vy dle obrázku musíte ukázat na správnou část obličeje tím správným prstem nebo zvládání dvou věcí najednou), prostorové vnímání či abstraktní uvažování (čím nejlépe doplníte obrázek na kartě?). U všech typů úkolů jde samozřejmě o rychlost a správnost.

Měla jsem pochybnosti, že se hra brzy ohraje –⁠ existuje sice více edicí s různým zaměřením a náročností úkolů, ale přesto jsem si říkala, že úkoly budou pořád na stejné brdo. Trochu jsem tedy popátrala v herní komunitě. Díky tomu, že jsou jednotlivé úkoly od sebe velmi odlišné, není každé kolo stejné. Díky dobře vymyšleným úkolům nebudete karty poznávat ani při jejich opakování. Jejich identifikace totiž není tak snadná, jak se zdá. Dokonce, i když budete hrát jen ve dvou, nesnižuje to míru zábavy. Konkurence bude sice menší, ale hra bude pořád stejně napínavá.

Kombinace podmínek rychlosti, správného splnění úkolu a časového limitu je opravdu nervy drásající, takže i úkoly, které vypadají lehce, nakonec lehké být nemusí. Přesto hru zvládnou i osmileté děti (záleží na dovednostech hráčů). Hodí se i trošku taktického uvažování. Například pokud potřebujete jiný druh karty a nechcete nějakou ze svých současných zahazovat, zvolíte si možnost nezapojovat se do souboje. Cortex určitě předčí vaše očekávání. Byla by zkrátka škoda nevyužít takové variability úkolů v jedné hře a aspoň jednou si ji nezahrát. Navíc rozměry této hry jsou malé, takže si ji můžete vzít i na cesty.

Pravidla Cortex

Se vzdělávací hrou Cortex si procvičíte logické myšlení, paměť, postřeh, ale také, jak jste schopni rozpoznávat předměty podle hmatu nebo schopni řešit úkoly pod časovým tlakem. To vše v 8 různých typech úkolů, které zaměstnají celý váš mozek. Všichni hráči hrají proti sobě, a to pomocí 8 různých úkolů, které procvičují různé funkce mozku. Ten, kdo jako první získá 4 části puzzle a složí z nich mozek, vyhrává. Na stůl se položí 10 plastických karet.

Všichni hráči je mohou vidět přibližně 30 sekund a mohou si je osahat. Poté se dají plastické karty stranou. Karty s úkoly a dotekové karty s výzvou se zamíchají a položí doprostřed stolu. Zadní strana těchto karet ukazuje, zda se jedná o kartu s úkolem nebo o dotekovou kartu s výzvou (popis viz níže).Hru začíná nejmladší hráč, a to otočením první karty z balíčku. Jakmile se hráč domnívá, že zná správné řešení, co nejrychleji položí svou ruku na kartu. Poté odpoví a sundá ruku z karty, aby se mohlo ověřit, zda je odpověď správná. Každý hráč smí odpovídat jen jednou v kole.

  • Správná odpověď: Hráč získá kartu a položí jí obrázkem dolů před sebe. Pozor: hráč smí mít před sebou maximálně čtyři kar ty. Kdyby si chtěl hráč ponechat kartu, kterou právě vyhrál, ale již má před sebou položeny čtyři karty, musí jednu ze svých karet odložit. Jestliže má hráč před sebou položeny dvě identické karty (stejná zadní strana), může je vyměnit za jeden puzzle mozku.

  • Špatná odpověď: Jestliže hráč odpoví nesprávně, odloží kartu a v příštím kole nesmí odpovídat.

Konec hry: Ten, kdo jako první sestaví všechny čtyři části puzzle mozku, vítězí.

Pro Dudlu sepsala: Psima

 

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem hry Cortex na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás hru Cortex nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

hracky-hrackarstvi-dudlu-bbb

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Pro maminky a tatínky