Hra Dixit

Dixit

S hrou Dixit (slovo pochází z latiny, znamená „on řekl“) mám osobní zkušenosti: hraju ji velice ráda a pokud to jde, zařazujeme ji s přáteli na program našich herních večerů, takže ji s naprosto klidným svědomím doporučuji i ostatním lidem, kudy chodím. Principem jednoduchá hra, která dle mého mínění bude bavit jak lidi, kteří deskové hry moc nemusí (ani strategické ani společenské), tak i ty, kteří jsou již zkušenými hráči. Vůbec se nedivím, že vyhrála českou Hru roku 2010.

Na první pohled vás zaujmou nádherně malované karty v surrealistickém stylu (fakt nádherné!), na kterých neuvidíte jen jeden motiv, ale vytane vám na mysli mnoho asociací. Stylem a symbolismem mi připomínají tarotové karty. Už mě několikrát napadlo, že by se daly dixitové karty používat i v psychoterapii: někomu připadá, že je na nich zobrazen snový svět, někdo tam vidí pozitivní věci a někdo spatří během první vteřiny zase jen negativní věci.

Často si říkám, kdo ty karty maluje a co se mu asi honí v hlavě. Kartami by se dal dělat nejen psychologický výzkum, ale i sociologický. Baví mě pozorovat, jak kdo přemýšlí a jak se vypravěč rozhodne popsat obrázek, který má zrovna v ruce nebo jaké karty vytáhnou ostatní na základě vypravěčova slova, věty, pantomimy nebo třeba písničky. Takhle vidíte své spoluhráče uvažovat jinak, než je vídáte normálně, a jestli třeba jejich smýšlení o kartách ovlivňují životní zkušenosti či názory.

Při charakterizaci karet si také neuvěřitelně procvičíte svou fantazii a třeba i zjistíte, že máte menší slovní zásobu, než jste si mysleli, ale častějším hraním se to rozhodně bude zlepšovat. Vždycky si myslím, že mě tentokrát určitě napadne nějaké super originální pojmenování jakékoliv karty, a že to určitě zaobalím tak, aby to moc lidí neuhádlo, jenže mě pak bohužel nenapadá víc než jedno slovo. Někdy v paměti lovím fakt dlouho, ale v hlavě mám jen prázdno (úplně slyším tu ozvěnu) a napadá mě třeba jen jedno slovo.

Jenže právě díky tomu, jak se málokdy potkají spoluhráči, kteří uvažují stejně a na kartě je možné vidět řadu detailů, tak to (podle vás) jednoduché slovo, moc lidí nemusí uhádnout. Tohle je prostě skvělá příležitost nahlédnout do mysli ostatních lidí a třeba poznat své přátele z jiného úhlu a i vy je můžete překvapit svým nečekaným uvažováním. Například kartu, na které je nakreslená beruška v trávě (živá), na kterou a ze které lezou mravenci, jeden z hráčů popsal slovy „recyklace“. Nikoho ze zbytku party by nenapadlo takhle onu kartu popsat. Také proto nedoporučuji prohlížet si karty předem, ať jste překvapení a okouzlení obrázky. Takhle aspoň nevíte, co čekat.

Přijde mi zajímavé, že i když prohráváte, není důvod cítit se uražený nebo zklamaný ze svého výkonu. Vzhledem k tomu, že každý na kartách vidí něco jiného, tak není potřeba promýšlet strategii a taktiku, cílem je zapojení fantazie všech zúčastněných a jejich odhad. Mohu doporučit i obměny spoluhráčů, protože hrát Dixit dokola se stejnými kartami a ve stejné partě, už nemusí být tak zábavné. Super je, pokud máte stejné spoluhráče, že si hru můžete zpestřit dokupováním rozšiřujících balíčků karet, které se liší grafikou a příběhy.

Společenská hra ADC Dixit + rozšíření + pravidla

Jeden hráč je vypravěč tahu a dívá se na obrázky na 6 kartách ve své ruce. Z jednoho z nich vymyslí větu a řekne ji nahlas (aniž by ukázal kartu ostatním hráčům). Každý další hráč vybere ve svých rukou kartu, která nejlépe odpovídá větě, a dá vybranou kartu vypravěči, aniž by ji ukázal ostatním. Vypravěč zamíchá svou kartu se všemi přijatými kartami. Všechny obrázky jsou zobrazeny lícem nahoru a každý hráč musí sázet na to, který obrázek byl vypravěčem.

Pokud nikdo nebo všichni nenajdou správnou kartu, vypravěč skóre 0 a každý z ostatních hráčů skóre 2. Jinak vypravěč a ten, kdo našel správnou odpověď, skóre 3. Hráči získají 1 bod za každý hlas za svou vlastní kartu. Hra končí, když je balíček prázdný nebo pokud hráč získá 30 bodů. V obou případech vyhrává hru hráč s největším počtem bodů. Základní hra a všechna rozšíření mají po 84 kartách. Hru vytvořil Jean-Louis Roubira a vydala firma Libellud. V roce 2010 byla hra oceněna prestižní cenou Spiel des Jahres. Stala se také českou "Hrou roku 2010“. Slovo „dixit“ je latinské a znamená „řekl“.

Desková hra Dixit: Herní tip

Pokud vypravěč kartu popíše příliš přesně či podrobně, ostatní hráči ji snadno uhodnou a vypravěč tak nezíská žádné body. Na druhou stranu je-li popis příliš komplikovaný, je pravděpodobné, že ani jeden z hráčů kartu neuhodne a vypravěč tak opět nezíská žádné body. Vypravěč tedy musí vymyslet popis ani příliš konkrétně popisný, aniž příliš abstraktní – aby ho uhodl pouze některý ze spoluhráčů, tedy ne všichni. Ze začátku se to může zdát obtížné, ale během několika kol se inspirace určitě dostaví.

Pro Dudlu sepsala: Psiema

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem hry Dixit na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás Dixit hru nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

hracky-hrackarstvi-dudlu-bbb

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Pro maminky a tatínky

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení