UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Hra Dixit

Dixit

S hrou Dixit (slovo pochází z latiny, znamená „on řekl“) mám osobní zkušenosti: hraju ji velice ráda a pokud to jde, zařazujeme ji s přáteli na program našich herních večerů, takže ji s naprosto klidným svědomím doporučuji i ostatním lidem, kudy chodím. Principem jednoduchá hra, která dle mého mínění bude bavit jak lidi, kteří deskové hry moc nemusí (ani strategické ani společenské), tak i ty, kteří jsou již zkušenými hráči. Vůbec se nedivím, že vyhrála českou Hru roku 2010.

Na první pohled vás zaujmou nádherně malované karty v surrealistickém stylu (fakt nádherné!), na kterých neuvidíte jen jeden motiv, ale vytane vám na mysli mnoho asociací. Stylem a symbolismem mi připomínají tarotové karty. Už mě několikrát napadlo, že by se daly dixitové karty používat i v psychoterapii: někomu připadá, že je na nich zobrazen snový svět, někdo tam vidí pozitivní věci a někdo spatří během první vteřiny zase jen negativní věci.

Často si říkám, kdo ty karty maluje a co se mu asi honí v hlavě. Kartami by se dal dělat nejen psychologický výzkum, ale i sociologický. Baví mě pozorovat, jak kdo přemýšlí a jak se vypravěč rozhodne popsat obrázek, který má zrovna v ruce nebo jaké karty vytáhnou ostatní na základě vypravěčova slova, věty, pantomimy nebo třeba písničky. Takhle vidíte své spoluhráče uvažovat jinak, než je vídáte normálně, a jestli třeba jejich smýšlení o kartách ovlivňují životní zkušenosti či názory.

Při charakterizaci karet si také neuvěřitelně procvičíte svou fantazii a třeba i zjistíte, že máte menší slovní zásobu, než jste si mysleli, ale častějším hraním se to rozhodně bude zlepšovat. Vždycky si myslím, že mě tentokrát určitě napadne nějaké super originální pojmenování jakékoliv karty, a že to určitě zaobalím tak, aby to moc lidí neuhádlo, jenže mě pak bohužel nenapadá víc než jedno slovo. Někdy v paměti lovím fakt dlouho, ale v hlavě mám jen prázdno (úplně slyším tu ozvěnu) a napadá mě třeba jen jedno slovo.

Jenže právě díky tomu, jak se málokdy potkají spoluhráči, kteří uvažují stejně a na kartě je možné vidět řadu detailů, tak to (podle vás) jednoduché slovo, moc lidí nemusí uhádnout. Tohle je prostě skvělá příležitost nahlédnout do mysli ostatních lidí a třeba poznat své přátele z jiného úhlu a i vy je můžete překvapit svým nečekaným uvažováním. Například kartu, na které je nakreslená beruška v trávě (živá), na kterou a ze které lezou mravenci, jeden z hráčů popsal slovy „recyklace“. Nikoho ze zbytku party by nenapadlo takhle onu kartu popsat. Také proto nedoporučuji prohlížet si karty předem, ať jste překvapení a okouzlení obrázky. Takhle aspoň nevíte, co čekat.

Přijde mi zajímavé, že i když prohráváte, není důvod cítit se uražený nebo zklamaný ze svého výkonu. Vzhledem k tomu, že každý na kartách vidí něco jiného, tak není potřeba promýšlet strategii a taktiku, cílem je zapojení fantazie všech zúčastněných a jejich odhad. Mohu doporučit i obměny spoluhráčů, protože hrát Dixit dokola se stejnými kartami a ve stejné partě, už nemusí být tak zábavné. Super je, pokud máte stejné spoluhráče, že si hru můžete zpestřit dokupováním rozšiřujících balíčků karet, které se liší grafikou a příběhy.

Společenská hra ADC Dixit + rozšíření + pravidla

Jeden hráč je vypravěč tahu a dívá se na obrázky na 6 kartách ve své ruce. Z jednoho z nich vymyslí větu a řekne ji nahlas (aniž by ukázal kartu ostatním hráčům). Každý další hráč vybere ve svých rukou kartu, která nejlépe odpovídá větě, a dá vybranou kartu vypravěči, aniž by ji ukázal ostatním. Vypravěč zamíchá svou kartu se všemi přijatými kartami. Všechny obrázky jsou zobrazeny lícem nahoru a každý hráč musí sázet na to, který obrázek byl vypravěčem.

Pokud nikdo nebo všichni nenajdou správnou kartu, vypravěč skóre 0 a každý z ostatních hráčů skóre 2. Jinak vypravěč a ten, kdo našel správnou odpověď, skóre 3. Hráči získají 1 bod za každý hlas za svou vlastní kartu. Hra končí, když je balíček prázdný nebo pokud hráč získá 30 bodů. V obou případech vyhrává hru hráč s největším počtem bodů. Základní hra a všechna rozšíření mají po 84 kartách. Hru vytvořil Jean-Louis Roubira a vydala firma Libellud. V roce 2010 byla hra oceněna prestižní cenou Spiel des Jahres. Stala se také českou "Hrou roku 2010“. Slovo „dixit“ je latinské a znamená „řekl“.

Desková hra Dixit: Herní tip

Pokud vypravěč kartu popíše příliš přesně či podrobně, ostatní hráči ji snadno uhodnou a vypravěč tak nezíská žádné body. Na druhou stranu je-li popis příliš komplikovaný, je pravděpodobné, že ani jeden z hráčů kartu neuhodne a vypravěč tak opět nezíská žádné body. Vypravěč tedy musí vymyslet popis ani příliš konkrétně popisný, aniž příliš abstraktní – aby ho uhodl pouze některý ze spoluhráčů, tedy ne všichni. Ze začátku se to může zdát obtížné, ale během několika kol se inspirace určitě dostaví.

Pro Dudlu sepsala: Psiema

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem hry Dixit na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás Dixit hru nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

hracky-hrackarstvi-dudlu-bbb

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Pro maminky a tatínky