UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Rubikova kostka

Rubikova kostka originál

Nejslavnější hlavolam na světě, to je bezesporu Rubikova kostka. Účelem Rubikovy kostky je otáčením přeuspořádat jednotlivé dílčí části tak, aby každá strana kostky byla obarvena jen jednou barvou. Kostka formátu 3×3×3 se stala hitem na přelomu 70. a 80. let 20. století, kdy byla vyráběna v milionových sériích a stala se nejprodávanějším produktem na Zemi.

Rubikovo kostku vynalezl maďarský sochař a architekt Ernő Rubik 19. května 1974, patent podal 30. ledna 1975. A teď pár zajímavostí. Celkový počet kombinací (permutací) pro kostku 3×3×3 je 43 252 003 274 489 856 000, což je slušné číslo. Nositelům rekordů je patnáct až devatenáct let, protože prsty máte bez cvičení nejohebnější mezi dvanácti až osmnácti lety. Ve filmech a seriálech se kostka typicky vyskytuje v kontextu spojujícím inteligenci, u nás na stejné téma - frustrace z nesložení kostky, nazpíval písničku Rubikova kostka interpret Karel Zich.

Rubikova kostka návod

Jak složit Rubikovu kostku? Rubikovu kostku lze řešit mnoha způsoby. Nejznámější metoda spočívá ve skládání jedné vrstvy po druhé. Vyberte si jednu stranu kostky, se kterou začnete, například bílou. Složte kříž jedné strany. Najděte si stranu s bílým čtverečkem uprostřed a otočte si ji nahoru. Složte si na správné místo všechny čtyři strany, které obsahují bílý čtvereček. Umístěte si kříž směrem dolů. Otočte kostku o 180°, abyste měli kříž dole. Složte si postupně všechny čtyři rohy první vrstvy. Měli byste být schopni je poskládat opět bez použití algoritmů.

Pro začátek vám zde ukážeme příklad složení jednoho z rohů: Na konci tohoto kroku byste měli mít hotovou první vrstvu v jedné barvě (v tomto případě v bílé) směrem dolů. Složte si čtyři okraje prostřední vrstvy. V našem příkladu jde o ty krajní kousky, které neobsahují žlutou barvu. Přesuňte rohy. U tohoto kroku je cílem umístit rohy poslední vrstvy do správné polohy, bez ohledu na jejich orientaci. Poskládejte si rohy. Přesuňte hrany. Zorientujte si hrany. Gratulujeme! Nyní byste měli mít Rubikovu kostku poskládanou.

Ze studnice vědění čerpal: Tomáš Zahálka

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem Rubikovy kostky na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás Rubikovku nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

hracky-hrackarstvi-dudlu-bbb

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Pro maminky a tatínky