UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Ubongo

Ubongo společenská hra a pravidla

Ubongo je určené všem, kteří neradi tráví čas studiem dlouhých pravidel. Jde o rodinou hru s vyváženým poměrem rychlosti a strategie, hru ve svižném tempu a napětí. Stanete se objeviteli a přenesete se do světa šamanů, džungle a tajemných pokladů. Rychlé vyřešení záhadných hlavolamů vede k nalezení cesty k ukrytým diamantům. Ubongo je hra pro všechny nadšence skládaček a hlavolamů. Hra má velmi pěkné grafické ztvárnění a její princip je velmi jednoduchý. Hráči se snaží sestavit skládačku z barevných dílků, posunout svou figurku na hrací desce a vzít si drahokamy. To vše musí stihnout dříve, než se přesypou hodiny. Vítězí hráč s největším počtem kamenů jedné barvy.

Každý hráč dostane hrací kartu a 12 barevných dílků. Jeden z hráčů hodí kostkou a otočí přesýpací hodiny. Symbol na kostce určuje, které dílky se smějí používat. Nyní se každý hráč pokouší co nejrychleji vyplnit prázdná pole své karty určenými barevnými dílky. Ten nejrychlejší zvolá: „Ubongo!“ a může pohnout svojí figurkou na herním plánu a vzít si dva drahokamy. Dokud běží čas, ostatní hráčí stále hrají. Vítězem je ten, kdo má na konci hry nejvíce drahokamů jedné barvy. A to není vždy ten nejrychlejší!

Příprava hry Ubongo

 1. Oba díly herního plánu se spojí a položí do středu stolu.

 2. Všechny drahokamy se libovolně položí do otvorů v herním plánu.

 3. Do každého otvoru jeden drahokam.

 4. Každý hráč si vezme figurku a postaví ji na kterékoliv ze šesti dlouhých červených políček na začátku herního plánu.

 5. Na jednom políčku může stát i více figurek.

 6. Každý hráč dostane stejnou sadu 12 barevných dílků, které si položí před sebe. Dílky se všechny liší tvarem a barvou.

 7. Hráči se dohodnou, zda budou hrát s jednodušší (se třemi dílky) nebo s těžší (se 4 dílky) stranou karty. (Pro první hru doporučujeme stranu se třemi dílky.)
 • 2 hráči: 18 karet se vrátí zpět do krabice a ve hře se nepoužijí.
 • 3 hráči: 9 karet se vrátí zpět do krabice.
 • 4 hráči: Hraje se se všemi 36 kartami.

Karty se zamíchají a položí do balíčku vedle herního plánu, a to nahoru stranou, na níž se nehraje.

Průběh hry Ubongo

 1. Hráči určí, kdo začíná.

 2. Hráči si postupně (první si bere, kdo začíná) vezmou jednu kartu a položí ji před sebe nahoru stranou, na níž se hraje.

 3. První hráč hodí kostkou. Zároveň otočí přesýpací hodiny; čas běží.

 4. Všichni hráči – i ten, který házel – se podívají na svou kartu.

  Vezmou si dílky uvedené na kartě vedle symbolu, který padnul na kostce. Tyto dílky se pokoušejí co nejrychleji poskládat na světlou plochu na kartě tak, aby ji zcela zakryli. (Pokud padne např. maska, vezmou si hráči dílky, které jsou na jejich kartě zobrazeny vedle masky. Ostatní díly – i když by vedly k řešení – se v tomto kole nepoužívají.)

 5. Jakmile se jednomu hráči podaří pokrýt svými dílky přesně celou světlou plochu, zvolá: „Ubongo!“ Ostatní hráči skládají dál, dokud nevyprší čas.

 6. Hráč, který jako první poskládal dílky a zvolal „Ubongo!“, může pohnout svojí figurkou na 6-ti červených políčkách hracího plánu až o tři políčka doleva či doprava (nebo může zůstat stát, pokud chce). V řadě, v níž se zastavil (nebo zůstal), si hráč může vzít přední dva drahokamy a položit je před sebe. To jsou drahokamy, které leží v příslušné řadě nejblíže jeho figurce. Drahokamy se vždy odebírají postupně v dané řadě, ne nahodile nebo na přeskáčku. Hráč musí stihnout vzít si oba drahokamy před tím, než vyprší čas.

 7. Hráč, který složil dílky jako druhý v pořadí a v časovém limitu, může posunout svoji figurkou až o dvě políčka vlevo či vpravo (nebo zůstat stát) a také si vzít přední dva drahokamy ve své řadě.

 8. Hráč, který složil dílky jako třetí v pořadí a v časovém limitu, může se svou figurkou pohnout až o jedno políčko vlevo či vpravo (nebo zůstat stát). I on si může vzít přední dva drahokamy z příslušné řady.

 9. Pokud i čtvrtý hráč zvládne včas poskládat své dílky, musí sice jeho figurka zůstat stát, ale může si z řady, v níž stojí vzít dva přední drahokamy.

 10. Každý hráč, který správně složí dílky, získá dva drahokamy, které ale musí stihnout vzít, než vyprší čas. U hráčů se liší pouze počet políček, o něž se jejich figurky mohou pohnout. To je důležité, protože nevyhrává hráč, který sesbírá nejvíce drahokamů, ale ten, který získá nejvíce drahokamů stejné barvy. Je občas důležité pohnout svojí figurkou do řady, v níž hráč může získat svoji barvu drahokamů. Hráči proto stále sledují, které drahokamy jsou ve všech 6-ti řadách vpředu.

Hra končí, když se odehrají všechny karty, to znamená po 9-ti kolech. Vyhrává ten hráč, který sesbíral nejvíce drahokamů od jedné barvy (ne ten, který získal nejvíce drahokamů celkem). Pokud dva nebo více hráčů sesbírali od jedné barvy nejvíce drahokamů, vyhrává ten z nich, který má nejvíc drahokamů své druhé nejpočetnější barvy. Pokud dojde ke shodě i u druhé nejpočetnější barvy, vyhrává ten z nich, který má více drahokamů třetí nejpočetnější barvy, atd.

Ze studnice vědění čerpal: Tomáš Zahálka

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem hry Ubongo na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás Ubongo nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

hracky-hrackarstvi-dudlu-bbb

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Pro maminky a tatínky