UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jenga (věž)

Hra dřevěná věž Jenga

Stavebnici Jenga dokonale proslavil americký sitcom Teorie velkého třesku, díky němuž se dostala tato hra do povědomí diváků. Každý milovník tohoto seriálu si hned vybaví partičku geeků, která se skládá ze Sheldona Coopera, Leonarda Hofstadtera, Howarda Wolowitze a Rajeshe Koothrappaliho, kteří sedí v obývacím pokoji okolo stolu, na kterém je věž složená ze dřevěných špalků. Postupně tahají špalky z věže a následně je pokládají na její vrcholek a u toho řeší složité vědecké otázky nebo jejich možná někdy i složitější milostné problémy.

Málokdo ví, že svět znal tuto hru už několik desítek let předtím, než vůbec výše uvedený sitcom vznikl. Vynalezla ji britská designérka stolních her Leslie Scott, která hru představila  na veletrhu hraček v Londýně už v roce 1983. Název hry byl inspirován jejím pobytem v Africe. Slovo Jenga pochází ze svahilštiny a znamená Stavěj!.

Tato moderní společenská hra je určena pro dva a více hráčů. Pravidla hry jsou jednoduchá, ale právě díky své jednoduchosti se stala celosvětově oblíbenou. V základní verzi hry je k dispozici 54 hracích kvádrů z různých materiálů. Nejčastěji jsou však vyrobeny ze dřeva případně z plastu. Tyto kvádry se vyskládají do osmnácti pater po třech kvádrech a tím se utvoří věž. Hráči se pak postupně střídají v tazích, přičemž jednou rukou vytáhnou právě jeden kvádr z věže a dají jej pak na její na vrcholek. Nesmí přitom dojít k porušení stability konstrukce a věž nesmí spadnout. Vždy se musí dokončit celé nové patro, než se začne stavět další. Prohrává ten, komu věž spadne.

U hry Jenga se zabaví snad všechny generace. Malé děti obecně baví stavění různých věží. Při této hře se budou učit zručnosti a koncentraci. Děti v tomto případě spíše ocení barevné špalky, špalky s čísly apod. místo tradičních dřevěných nebarvených špalků. Zajímavou alternativou jsou i různé jiné balanční kameny například ve tvaru zvířat, kamenů nepravidelných tvarů apod.

Jenga je vhodná pro starší lidi, protože trénování motoriky prstů i v pozdějším věku je velice důležité. Pro tuto věkovou kategorii se budou také spíše hodit kontrastní barevné kvádry, případně kvádry větších rozměrů..

Jenga najde zalíbení taky mezi dospělými, protože spolehlivě okoření téměř jakýkoliv večírek. Já osobně jsem tuto hru poprvé hrála s přáteli na párty, když mi bylo lehce přes dvacet let. Nejčastěji jsme hráli poměrně známou variantu na plnění úkolů. Ten, kdo prohrál, musel splnit úkol, který mu následně společně vymysleli protihráči. Dotyčný pak musel třeba zazpívat písničku na karaoke, zaplatit další rundu apod.

Hra na úkoly se dá třeba aplikovat i v manželství. Ovšem samozřejmě se sofistikovanějšími úkoly. Určitě se každý bude hodně snažit, aby vyhrál. Co si v případě výhry říci o snídani do postele, masáž nebo dne bez dětí?

Jenga nabízí kromě klasických a úkolových herních pravidel taky další možnosti her. Přidávám další zajímavé varianty, které jsem s přáteli hrála kdysi osobně. Třeba se jimi necháte inspirovat nebo si vymyslíte i své vlastní. Limitem je jen vaše fantazie. Jengu lze třeba hrát opačnou rukou, než je vaše dominantní. Čili pravák vytahuje kvádry levou rukou a levák zase pravou. Dále můžete hráči, který je zrovna na tahu, stopovat čas. Na vytažení jednotlivého kvádru určíte několik sekund během nichž jej musí z věže vytáhnout.

Další variantou je například tzv. Hra na pravdu“.  Na každý kvádr můžete z boku nalepit štítek s číslem. Ke každému číslu přiřadíte nějakou zajímavou nebo peprnou otázku. Otázky můžete vymyslet dohromady a napsat je na papír, který budete mít po dobu hraní u sebe. Hráč musí pak odpovědět po pravdě na otázku, která se nachází pod číslem na jím vytaženém kvádru. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu nebo si vymyslíte svoji vlastní, jedno je jisté. S touto hrou si užijete spoustu muziky za málo peněz a na žádné párty se už nikdy nebudete nudit.

Jenga Pravidla

Jenga (či dženga) známá také jako dřevěná věž je moderní společenská hlavolamová hra testující zručnost a koncentraci dětí i dospělých, jejímž účelem je postavit z dřevěných špalíků co nejvyšší věž. Vynalezla ji Leslie Scottová a představila ji na veletrhu hraček v Londýně v roce 1983. Název je inspirován autorčiným pobytem v Africe: „Jenga!“ znamená ve svahilštině „Stavěj!“. Jenga je určena pro dva a více hráčů. Na počátku se postaví pravidelná věž z dřevěných, případně plastových kvádrů: v základní verzi je jich 54 (v osmnácti patrech po třech) o rozměrech 1,5 cm × 2,5 cm × 7,5 cm.

Soupeři se pak střídají v jednotlivých tazích, při kterých berou jednou rukou ze spodní části věže vždy jeden špalík a kladou ho na její vrchol tak, aby neporušili stabilitu celé konstrukce. Po každém tahu se počká deset sekund, jestli stavba vydrží. Hra končí ve chvíli, kdy se věž zhroutí, vítězem se pak stává hráč, který položil poslední kvádr. Existuje řada obměn původní hry, jako je Jenga Xtreme s dřívky lichoběžníkového průřezu, jenga s barevnými či očíslovanými špalíky různé hodnoty nebo jenga kombinovaná s prvky rulety, kostek, plněním úkolů ve stylu vadí nevadí nebo jedna z neoficiálních verzí je založena na používání při hře šachových hodin. Firma Nintendo také uvedla na trh videohru Jenga World Tour.

Pro Dudlu napsala: Veronika Kavanová

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem hry Věž na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás společenskou hru Jenga nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

spolecenske-hry-deskovky-bbb-dudlu

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Kudy z nudy