UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Kostým Čert

Kostýmy čerta a čertice

Slyšeli jste to? Jako by někdo chrastil řetězy. To starý dobrý čert doprovází Mikuláše a anděla na jejich každoroční pouti. A kam že to jdou? Připomenout dětem, že celý svět je založený na jednoduché polaritě – dobro a zlo. Proč však máme děti strašit a připomínat jim, že na světě je také zloba? Ono je to totiž trochu jinak, ale pro pochopení musíme jít dále do historie.

Proč vlastně lidé stvořili postavu čerta? Různorodé společnosti si od počátku věků vytvářely postavy, které představovaly různé aspekty jejich osobnosti. Protože co vidíme, to umíme lépe pochopit. Od dob, kdy si člověk začal uvědomovat sám sebe, vycítil, že se uvnitř něj projevuje kladná i temná stránka. Do figury čerta proto lidé promítli vše, co se jim na nich nelíbilo. Bylo to jednodušší, než se s tím vypořádat uvnitř sebe. Proto je tak důležité si občas připomenout své temnější stránky, a postavit se jim doslova tváří v tvář.

Pojetí čerta se v různých zemích liší. V Rakousku jsou velmi slavné průvody alpských čertů, tzv.  krampusů. Lidé si tam 5. prosince obléknou propracované kostýmy z pravé kůže, na hlavu navléknou masky a zakroucené rohy. Několik stovek čertů, kteří hlučně procházejí ulicemi, jsou opravdu děsiví. S našimi čerty nemají příliš společného. Česká společnost na čerty často pohlíží jako na dobrácké poplety nebo rádoby hrozivé vládce pekla, kteří jsou v hloubi duše milosrdní.

O děti se tak bát nemusíte. Mikuláš má navíc vždycky poslední slovo. I když čert chrastí, hartusí a pomalu už otevírá pytel, dobrý Mikuláš moudře promluví a celý děj zakončí připomenutím toho, co je v životě důležité. Není podstatné, jaké chyby jsme v daném roce provedli nebo jak jsme se zachovali. Zásadní je být k sobě upřímní, přiznat si, že jsme pochybili a snažit se udělat to příště jinak a lépe. Čert v té chvíli zcela ztrácí svou moc. Když přijmeme, že v sobě máme jak dobrou, tak stinnou stránku, žádné čertisko nás nemůže vyděsit. A k tomu bychom měli vést i své děti.

Pro Dudlu napsala: Martina Velecká

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem kostýmu čerta na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás nic pro kostým čerta nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

kostymy-karneval-masky-dudlu

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Pro maminky a tatínky