Kostým Výpravčí

1 položek celkem
Výpravčí České Dráhy set čepice s plácačkou a píšťalkou na kartě
249 Kč

Tuto sadu musí mít doma každý malý železničář nebo výpravčí. Chceš si hrát na výpravčího? V tom případě ti nesmí chybět tato báječná sada. Najdeš v ní stylovou čepici s logem...

Kód: DS35514562

Výpravčí kostým

Historie první veřejné železniční dráhy sahá až do devatenáctého století, od té doby se mnoho změnilo, přesto stále k železnicím a vlakům neodmyslitelně patří postava výpravčího. Nejeden malý kluk si přál být tímto strážcem vlaků, vzít si červenou čepici, modrý stejnokroj s kápí, plácačku neboli terčík pro vlakový doprovod, písknout a zakřičet: „Nastupovat“.

V dnešní době postavy výpravčích pomalu odsouvá do ústraní moderní technika, přesto jsou ještě na některých místech stále nezbytní. Dříve výpravčí pouze koordinovali železniční dopravu, dnes také kontrolují a částečně i zodpovídají za dodržování technologie vlakové dopravy, moderní technika postavu výpravčích stále více odpoutává od interakcí s jinými lidmi a stává se z tohoto povolání více počítačová činnost.

V rámci let se neměly výpravčím pouze pravomoci, ale také i jejich uniformy. Ty dnes mají přísná kritéria, a to nejen na komfort, ale také na praktičnost a univerzálnost, jelikož výpravčí pracují jak v létě, tak v zimě a za každého počasí. Nutností je však stále čepice výpravčího, kterou po období modré, vystřídala opět červená, která postavu výpravčího více odlišuje od ostatních na peroně. Do povědomí veřejnosti se blíže toto povolání dostalo po vydání knihy Ostře sledované vlaky od spisovatele Bohumila Hrabala, z níž byl natočen i oceňovaný film.

Mnoha mladým chlapcům připadalo povolání výpravčího atraktivní a spousta z nich se po zhlédnutí filmu rozhodla, že se na dráhu výpravčího vydá. Pokud někoho toto zaměstnání opravdu oslovilo a přál by si stát se výpravčím, není to tak jednoduché, jak se zdá. Přesto legislativa dovoluje začít toto zaměstnání provozovat i při studiu odborné střední školy zaměřené na dopravu. Chcete-li se stát výpravčím, je důležité složit odborné zkoušky a zároveň úspěšně ukončit studium některého oboru železniční dopravy.

Pro Dudlu napsala: Lucie Cabejšková

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem kostýmu výpravčí na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás nic pro kostým výpravčího nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

kostymy-karneval-masky-dudlu

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Pro maminky a tatínky