Kreativní hračky
Kreativní hračky
Kreativita by měla být u dětí rozvíjená, jak jen to jde. Jak ji ale můžeme rozvíjet a co k tomu potřebujeme? Řekla bych, že jen pár základních věcí. Hlavně dětem musíme nechat prostor. Neměli bychom jim plánovat každý den a každou minutu prázdnin a víkendů. Je potřeba, aby si děti svůj čas uměly zorganizovat a naplánovat aktivity, které chtějí dělat. Inspirujte.
Toť základní klíč ke všemu. Umožněte dětem kontakt s inspirativními lidmi, dávejte jim na výběr různé možnosti a nápady. Vždy mají děti vzor ve svých rodičích, takže podle vašeho chování se potom budou chovat i ony. Pokud budou žít už od malička v rodině, která má vysoké cíle, vymýšlí nové a zajímavé aktivity, můžete být rádi, protože dítě půjde v podobných šlépějích. Vždy budou dospělí vzorem pro děti. My jako dospělí bychom měli dětem vysvětlit, proč nás daná aktivita baví, proč je dobrá, k čemu vlastně slouží. Buďte tedy pro své děti takovým průvodcem života, ukažte jim, proč je život super.
Zájmy
Pokud má dítě o něco zájem, měli bychom ho v něm rozvíjet. Dnes už je na výběr tolik kroužků, sportů, aktivit a možností, které děti mohou dělat. Stačí si jen vybrat! Když jsou děti malé, neumí si pořádně říct, co je baví, takže nemůžeme přesně určit, v čem bychom je dále měli rozvíjet. Hodně dětí dnes začíná v nějakém pohybovém kroužků, a to už velmi brzy. Existují skupiny už pro děti z mateřské školy.
Dalším takovým velkým zájmovým chytákem je hraní na hudební nástroj. Pamatuju si, že nás to se sestrou občas nebavilo, musely jsme několikrát týdně trénovat, pořád si něco opakovat, chodit do nauky. Ale když se na to dívám teď z pohledu dospělého, musím uznat, že všechno, co se v mládí naučíme, se nám v budoucnu hodí. Vybrala jsem si vysokou školu, kde vedle dalších věcí potřebuji i trochu hudby. Ti, co začínali s hudebním nástrojem od začátku, většinou školu vzdali.
Pro Dudlu sepsala: Kristýna Drozdová