UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Kůň na tyči

Koňská hlava a koník na tyči

Je ti devět let. Dětský pokoj obklopují plyšové hračky nejrůznějších barev a tvarů. Jeden se však mezi ostatními vyjímá. Čtyřnohý tvor s tmavě hnědou srstí, dlouhou hřívou a ocasem spleteným do dlouhého copu. Ten, s nímž trávíš většinu svých odpolední, jakmile přijdeš domů ze školní lavice, maminka se tě ve dveřích zeptá, jak v té škole bylo, a ty jako obvykle odpovíš „nic moc“. Odhodíš tašku plnou učebnic a sešitů do kouta a míříš k posteli, podél níž máš všechna zvířátka plyšového materiálu vyskládaná.

Nemusíš ani na kratičkou chvíli uvažovat a automaticky natahuješ ruku po Bleskovi, jak jsi koníka kdysi pojmenovala (tehdy jsi ještě nevěděla, že takové jméno není příliš originální – jak bys taky mohla, když se váš kocour jmenuje Mikeš). Běháš s ním po dětském pokoji, zatímco si představuješ samu sebe na jeho hřbetě, jak společně cváláte skrze lesy a louky. Tvé představy jsou však jediné, co ti po těch letech slz, odříkání a proseb o vlastního koně. Přes to všechno víš, že se nemůžeš zlobit. Maminka má jenom strach.

Blíží se Vánoce a máš velký úkol. Napsat dopis přání pro Ježíška, který maminka odešle na Severní pól a Ježíšek je všechna vyplní. Ty víš, že to jedno ti patrně opět nesplní, ale protože jsi po své mamce zdědila tvrdohlavost a neústupnost ve svých rozhodnutích, nic nevzdáváš a rok co rok to zkoušíš dál. Vystřihuješ kus barevné čtvrtky, na nějž píšeš v bodech seznam věcí, které bys ráda viděla pod vánočním stromkem. Jako poslední píšeš tvého vymodleného čtyřnožce, k němuž přikresluješ ilustraci.

Je Štědrý večer, uslyšíš zvonek a běžíš do obývacího pokoje. Rozsvícený stromek se ti odráží v očích, které zběsile těkají po pokoji ve snaze objevit schovaného poníka. Nikde nic.

V tom okamžiku zavadíš pohledem o tyč opřenou vedle pohovky. Na zabalené tyči s obrovskou mašlí visí jmenovka s tvým jménem. Papír rychle strháš, až ti do tváře zůstanou zírat dvě velká, hnědá kukadla.

Kdykoli od toho večera přijdeš domů ze školní lavice, odhodíš tašku plnou učebnic a sešitů do kouta. Míříš k posteli, vedle níž máš tyč s koňskou hlavou položenou, a natahuješ po Bleskovi ruku. Běháš na jeho hřbetě a cváláte společně skrze lesy a louky.

Už tehdy v devíti letech jsi poprvé zjistila, jak krásnou věcí takový kompromis může být, a zatímco šťastně poletuješ s koňskou hlavou po zahradě, maminka se může v klidu připravovat na dobu, kdy sebere odvahu a zaplatí ti první opravdovou jízdu.  

Pro Dudlu napsala: Marie Bydžovská

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem koníka na tyči na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás koně na tyči nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

chrastitka-kousatka-dudlu

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Pro maminky a tatínky