UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Lucerny

Lucerny


Lucerny primárně sloužily, jako ochrana svíček před větrem a deštěm. Zároveň byly také bezpečnostním prvkem proti vzniku požárů. Věděli jste, že starověcí Číňané občas používali místo ohně světlušky a tím si vytvářeli krátkodobé lucerny? Klasická lucerna, tak jak si ji asi každý z nás představí má tvar kvádru, či čtverce a je různě zdobená. Kdysi se vyráběly lucerny převážně kovové, dnes je ale na trhu nalezneme vyrobené z mnoha různých materiálů. Ať už z plastu, ze skla, ze dřeva nebo třeba z keramiky.

Dnes mají lucerny hlavně estetické využití ( i když je pravda, že i dnes, v případě svíček, nás lucerna ochrání od rozteklého vosku), a tak se vyrábí v různých tvarech a všelijak zdobené. Často se setkáme s lucernami s vánoční či zimní tématikou, protože svíčky nejčastěji zapalujeme právě v tomto období.
Já osobně mám doma lucerniček hned několik, většina z nich byly dárky. Ráda se dívám na hořící svíčky a dobře zvolená lucerna ve mně příjemný pocit umocňuje. Pomáhá mi to při chmurných a deštivých dnech udržet pozitivní náladu.

Věděli jste, že existují i plovoucí lucerny? Používají je třeba v Asii během festivalu duchů, posílají je po vodě a symbolicky tak vedou ztracené duše zapomenutých předků k posmrtnému životu. My jsme kdysi také pouštěli lucerny po vodě. Pořídili jsme jich asi třicet, tak aby měl každý svou. Tehdy jsme slavili svatbu našich přátel. Každá lucerna nesla nějaké přání pro novomanžele. Vtipné na tom bylo to, že jejich úkolem bylo ty lucerny z řeky pochytat. Asi si umíte představit výraz nevěsty, která měla ve svatebních šatech běhat v řece. Ale nebojte šaty si nezmáčela. Řeka se na jednom místě zužovala a tam si je bez namočených střevíců bez problémů novomanžele pochytali!

Pro Dudlu napsala: Karolína Rožnovská

uklid-dekorace-bbb-dudlu

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Rady pro kutily