UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Mezinárodní den tygrů

Mezinárodní den tygrů

Mezinárodní den tygrů, který se každoročně slaví 29. července, je celosvětovým dnem zvýšeného povědomí a ochrany tygrů, těchto ohrožených velkých kočkovitých šelem. V současné době žije na naší planetě pouze kolem 3 900 divokých tygrů, což je méně než 4 % populace tygrů v porovnání s počátkem 20. století. Vymírání tygrů je způsobeno hlavně ztrátou jejich přirozeného prostředí, pytláctvím a nelegálním obchodem s tygřími produkty.

Mezinárodní den tygrů byl založen v roce 2010 na summitu tygra v ruském Petrohradě. Tento summit, jehož se zúčastnily země s výskytem tygrů, měl za cíl zvýšit povědomí o ochraně tygrů a představit plán na zdvojnásobení jejich počtu do roku 2022, což je příští rok tygra podle čínského kalendáře. Tato iniciativa se jmenuje Tx2 a je podporována organizacemi jako WWF, Global Tiger Forum a dalšími mezinárodními i místními organizacemi.

Na Mezinárodní den tygrů probíhají po celém světě různé aktivity, které mají za cíl šířit povědomí o těchto majestátních šelmách a o problémech, kterým čelí. Lidé jsou povzbuzováni k účasti na osvětových akcích, konferencích, seminářích, výstavách, filmových promítáních a dalších akcích souvisejících s ochranou tygrů. Sociální média hrají významnou roli v šíření informací a povědomí o Mezinárodním dni tygrů a ochraně tygrů vůbec.

Tygří populace se v současnosti nachází převážně v Asii, kde žije 13 států s výskytem tygrů. Těmito zeměmi jsou Bangladéš, Bhútán, Kambodža, Čína, Indie, Indonésie, Laos, Malajsie, Myanmar, Nepál, Rusko, Thajsko a Vietnam. Každá z těchto zemí se snaží podnikat kroky k záchraně tygrů a jejich přirozeného prostředí, což je klíčové pro jejich přežití.

Záchrana tygrů a jejich přirozeného prostředí je klíčová pro jejich přežití a také pro zachování biodiverzity v regionech, kde tygři žijí. Tygři jsou vrcholovými predátory a jejich existence pomáhá udržovat rovnováhu v ekosystémech. Zároveň slouží jako indikátor zdraví lesů a dalších ekosystémů, ve kterých žijí.

Úspěšná ochrana tygrů vyžaduje spolupráci mezi vládami, nevládními organizacemi, místními komunitami a širokou veřejností. Mezinárodní den tygrů připomíná potřebu spolupráce a koordinace při záchraně těchto ohrožených šelem a jejich prostředí. Významným krokem v ochraně tygrů je boj proti pytláctví a nelegálnímu obchodu s tygřími produkty, který zahrnuje zlepšení právních předpisů a zvýšení povědomí o negativním dopadu těchto činností na tygry a jejich ekosystémy.

Mezinárodní den tygrů je příležitostí zamyslet se nad tím, jak můžeme pomoci tygry a jejich přirozené prostředí. Každý z nás může přispět k ochraně tygrů tím, že se bude informovat, sdílet informace a podporovat organizace, které pracují na záchraně tygrů a jejich přirozených prostředí.

Zajímavost

Tygři jsou známí pro svůj jedinečný vzor pruhů na srsti, který funguje jako přirozený kamufláž v jejich prostředí. Co možná nevíte, je že tygři mají také pruhy na kůži. Stejně jako lidské otisky prstů, pruhy na tygří kůži jsou jedinečné pro každého jedince. Tyto pruhy slouží jako přirozený identifikační systém, který může být užitečný pro vědce při sledování a ochraně populace tygrů.

Pro Dudlu napsal: David Hons