UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Petanque

Pétanque

Pétanque je hra, která mi svou krásou a jednoduchostí nedává spát. Hodí se na párty, čas strávený s rodinou i s přáteli, pro děti, dospělé i životem pokročilé. Na francouzském venkově je koneckonců oblíbenou hrou francouzských stařečků popíjejících pastis, jak nás o tom přesvědčil již milovaný Četník ve výslužbě. Nejlepší je ho hrát na ploše uválcovaného písku, tak, aby se koule nemohly odrazit od ničeho jiného, než samy od sebe. Ale kampak na nás kujóny.

Ono taky najít u nás plochu uválcovaného písku o délce alespoň 12 metrů je skoro nemožné. Jistě, dnes už vznikají v některých místech specializovaná hřiště, ale pro nás v dřevních dobách bylo něco takového pouhým snem. A tak jsme chodili hrát mezi paneláky, na pískové cestičky či pod prádelní šňůry. Vzali jsme si s sebou nějaké pochutiny, občas i gril a trávili jsme jediný volný den mezi prací tímhle krásným a ušlechtilým způsobem.

Jindy jsme vyrazili do parku a hráli na trávě. To už byla vyšší dívčí, protože cochonek neboli prasátko, ta malá kulička, na kterou se potom míří většími kovovými koulemi, se v trávě snadno ztratí. Navíc ti zákeřnější z nás ho házeli z kopce, do kopce či ke stromu. Francouzi by z nás neměli radost a klepali si na čelo, ale kam se hrabou na vynalézavé Čechy. Pro nás byla hlavní zábava a té jsme si užili víc než dost, když jsme házeli a házeli, už to vypadalo, že je směr správný a tu náhle drn a koule se valila na druhou stranu.

Pravda, dnes už jsem starší a nikam se mi nechce. Ale děti dorůstají a za domem máme zahradu. Terén je sice o něco křivější, ale o to větší zábava nás čeká. A tak se nemůžu dočkat, až je seznámím s touhle překrásnou hrou. Probudím v nich zdravou soutěživost, chuť pobýt venku na čerstvém vzduchu, bez mobilu, tabletu a počítačových her. Není nic krásnějšího. A třeba i vychovám budoucí mistryni republiky!

Pro Dudlu napsal: Jan Jarý

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem petanque na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás petanque nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

hokej-hokejky-dudlu-bbb

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Pro maminky a tatínky