UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Pravítka

Pravítka

Dvakrát měř a jednou řež. Učitelka fyziky nám u laborek říkala, že to není tak úplně pravda. Lepší je měřit aspoň třikrát nebo čtyřikrát. A nemusí to být nutně nuda. S pravítky jsme vyváděli spoustu věcí: šermovali jsme se, zkoušeli jsme pokus, jestli je udrží jen list papíru, když budou přesahovat přes hranu lavice – to byl opravdu zajímavý experiment.

Většina z nás měla taková ta průhledná zelená pravítka. Teda, pár spolužáků mělo i různá obrázková, s kočkami, s auty, s balónky, tehdy z různých časopisů pro mladé i se známými osobnostmi. Nebo dokonce měňavá a 3D, kde se obrázek změnil podle toho, z jakého úhlu se na něj člověk koukal. Ta byla většinou papírová, proto by se pro náš pokus nehodila.

Vzali jsme tedy jedno obyčejné a položili ho na kraj lavice. Když jsme bouchli do kraje, který byl mimo ni, tak samozřejmě spadlo. Podruhé jsme na něj položili list novinového papíru. Použili jsme stejnou sílu jako předtím, nic se však nedělo. Jednomu spolužákovi to obzvláště vrtalo hlavou. „Vždyť je to jenom papír, jak to může udržet?“

Vysvětlení s atmosférickým tlakem působícím na větší plochu nebylo v sedmi letech úplně uspokojivé. Zkoušel se tedy rozmáchnout víc. Trochu se nadzvedlo, ale stále nespadlo. Cítil, že už je blízko, takže se nebál se do toho opřít, aby konečně dokázal, že ho přece nepřemůže cár papíru. Vší silou udeřil. Hned se pak chytil za ruku, protože kromě atmosférického tlaku zapůsobil také zákon akce a reakce. Začal se radovat, protože pravítko opravdu leželo na zemi. Jenom se mu zdálo nějaké zvláštní.

Jako kdyby snad bylo menší, kratší. Sebral ho ze země a viděl, že už nezačínalo nulou. S hrůzou pak objevil druhou polovinu stále ležet pod papírem na lavici. Ještě ten den dostal poznámku, protože jsme ho potřebovali do geometrie a mu chybělo. Rodiče mu pak koupili ohebné pravítko, aby ho už nezlomil. Nedalo se s ním sice tak dobře šermovat, ale poznámku už nedostal.

Pro Dudlu napsala: Veronika Linhartová

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem pravítek na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás pravítko nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

kreativni-tvoreni-dudlu-bbb

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Pro maminky a tatínky