UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak stříhat jabloně?

Máte na zahradě nebo v sadu vzrostlé jabloně, ale nevíte, jak se o ně co nejlépe starat tak, aby vám přinášely co největší úrodu v podobě sladkých a šťavnatých jablíček? Jednou z nejdůležitějších součástí péče o tyto stromy je jejich pravidelné stříhání. V jakých intervalech by se mělo provádět a jak jabloně stříhat?

jak-strihat-jablone

Jak stříhat jabloně? (Zdroj fotky: Freepik.com)

V jakém období by se měl u jabloní provádět řez? Základním a důležitým řezem u jabloní je řez zimní, které se provádí v období od ledna do dubna. Nejideálnějším obdobím je pak konec února a začátek března, kdy je nejmenší pravděpodobnost mrazů. Dalším obdobím, kdy je vhodné stříhat jabloně a provádět tak letní řez je od konce července do konce srpna. Pro řez se vybavte speciálními nůžkami a pilkou, která je vhodnější pro silnější větve.

A jak správně jabloně na vaší zahradě nebo v sadu stříhat? Zimní řez jabloní slouží především k účelu odstranění postranních větví a tvorbě nových, krátkých větví, které budou plodit jablka. Odstraňujte také navzájem se křížící výhony a výhony, které směřují kolmo směrem do koruny stromu. Důležité je také zbavit strom větví, které jsou oschlé, poškozené nebo napadené nějakými škůdci.

Letní řez, který následuje po tom zimním vám zajistí nejen bohatou úrodu voňavých a šťavnatých jablíček, ale také se postará o jejich lepší zbarvení. Letní řez zároveň také po zimě přispívá k lepší regeneraci a urychluje hojení ran. Stříhání jabloní v letním období má také tu výhodu, že dojde k prosvětlení příliš husté koruny stromu. Důležité je jeho správné načasování. Naplánujte si ho ideální na srpen.

Stříhat jen staré nebo i mladé jabloně? Řez jabloní je vhodný pro již vzrostlé stromy. U mladších jabloní začněte s prvním střihem přibližně po 5 letech od jejich výsadby. Pravidelný řez u jabloní také sníží odpařování vody během léta a sníží výskyt fyziologických chorob.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: