Jak usušit růže?

Chtěli byste si na památku usušit vaši svatební kytici vázanou z růží? Nebo si nasušit pár okvětních lístků z růže a použít je jako dekoraci do bytu? Nebo plánujete vyrábět domácí svíčky a hodila by se vám na ně nějaká barevná ozdoba? Důvodů, proč sušit růže, je nespočet.  Jedno je jisté. Za dekorace z růží netřeba utrácet peníze.

jak-ususit-ruze

Jak usušit růže? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Postup sušení růže zvládne i začátečník a usušená růže vám zajisté bude dělat radost. Pokud jde o sušení celé kytice např. za účelem uchování vzpomínek na svatbu či jinou oslavnou událost, nejlepší je začít tím, že kytici usušíte včas. Nevyčkávejte tedy, až květy začnou klopit své hlavy. Ideálně ten samý den, co vázanou kytici dostanete, ji připravte k sušení.

Z kytice nejprve odstraňte nezdravé květy, ze stonků zdravých květin pak otrhejte listy. Zdravé rostlinky svažte k sobě např. provázkem, lýkem nebo gumičkou a zavěste je hlavičkami dolů. V případě obří kytice je vhodné rozdělit ji na menší svazečky. Svazek pak pověste na tmavé a suché místo, kde proudí vzduch. Zmenší se tak riziko vzniku plísně na růžích a celý proces sušení se tím zrychlí. Většinou stačí vyčkat čtrnáct dní až měsíc a kytice bude usušená.

Alternativnější metodou, která trvá trochu déle, je sušení růže pomocí vysoušecí látky – tzv. silikagelu. Jedná se o takové granulky, které se běžně v obchodech dávají třeba do krabic s obuví. Sehnat je můžete na internetu. V tomto případě růže nevěšíme hlavou dolů, ale umístíme je rovně do skleničky se silikagelem. Silikagel pohltí veškerou vlhkost a růži hezky usuší.  Existují i metody sušení růží v mikrovlnné troubě nebo ve vodě, ale s tím nemám zkušenost.

Ať zvolíte jakýkoli způsob sušení růže, sušenou květinu je vhodné zafixovat sprejem na sušené květiny. Jestliže ho nechcete shánět, postačí vám i neparfemovaný lak na vlasy. Zajistíte tak lepší výsledek – květy se nebudou drolit a zachovají si barvu. Je také počítat s tím, že bledé odstíny růží sušením trochu nepěkně zhnědnou, a proto doporučuji sušit rudé a tmavé růže, které si spíš zachovají svůj půvabný vzhled.

Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: