Jak zalévat orchideje?

Orchideje jsou královny okenních parapetů. Neznám snad žádnou domácnost, v níž by se alespoň jedna orchidej nenašla. Domů se tato rostlina často dostane, i když by hospodyňka nechtěla. Orchideje jsou totiž mimo jiné skvělým dárkem pro dámy. Jak všichni víme, pro dámy se hodí květina, ale ne vždy chceme darovat řezanou. Pak je skvělou volbou právě orchidej mající nádherné květy. Na výběr je hned několik barev a navíc za pár dní neuvadne. Při správné péči bude dělat radost i několik let.

jak-zalevat-orchideje

Jak zalévat orchideje? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Správnou péčí se samozřejmě rozumí i zálivka, která je při pěstování jakékoli květiny opravdu důležitá. Některé květiny mají rády vlhko, jiné zase sucho. Pokud toto o květině nevíme, brzy může nastat čas posledního rozloučení.

Orchideje nepatří mezi květiny vodomilné rostliny. Častým zaléváním bychom jim tedy spíše uškodili, protože pobyt ve vlhkém substrátu je pro ně zničující. V zimních měsících zálivka nemusí být tak častá jako v létě. Zatímco během letních měsíců je lepší zalévat častěji, asi tak jednou týdně, v zimě si stačí vzpomenout i jednou na měsíc. V potaz ovšem berte také pokojovou teplotu.

Pokud se rádi ohřejete, myslete na to, že i substrát vysychá rychleji a dlouhé sucho této krasavici také škodí. Nejlepší je vlhkost substrátu pravidelně kontrolovat a podle toho zálivku přizpůsobit. Pokud byste zalévali moc, rostlina vám to dá najevo. Varovným signálem jsou vrásčité listy. Proto když shledáte, že listy nejsou pěkně hladké, zálivku omezte.

Zapomeňte ovšem na konvičku s vodou, tím byste orchidej nepotěšili. Ideální je rostlinu postavit na několik minut do kbelíku s vodou odstátou na pokojovou teplotu. Orchidejku potěšíte i tím, když pro ni nasbíráte vodu dešťovou, nebo kohoutkovou vodu jí předem převaříte.

Pěstování orchidejí je opravdu věda, ale vězte, že za správnou péči se vám rostlinky odmění krásnými pestrobarevnými květy, které vás mohou těšit i několik týdnů. To pak zaplesá srdce každého pěstitele.

Pro Dudlu napsala Marie Hlaváčková

Vyberte si na Dudlu zahradnické doplňky: