UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Kdy a jak stříhat švestku?

Tento článek by se měl jmenovat spíše Kdy a jak stříhat slivoň. To je totiž správný název pro ovocný strom plodící švestky. 

kdy-a-jak-strihat-svestku

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Řez se provádí od září do listopadu, zkrátka před zimou. Proč je střih nutný? Aby byla pravidelná úroda a nestalo se, že se nějaké roky neobjeví žádné plody. Uřízneme staré výhony, zkrátíme tažeň. Nahoře v koruně řežeme, dole už budeme opatrnější. Tam nejsme s řezem tak razantní, protože kdyby ano, strom bychom zastínili.

Výchovný řez spočívá v tom, že odstraníme vše nepotřebné tak, aby na slivoni vyrostlo tři až pět hlavních výhonů. To se provádí, pokud koupíte vysoké zákrsky či čtvrtkmeny o výšce 1,2–1,5 metru s korunkou o rozměrech cca 0,7–1,2 metru. 

Jestliže je to jen špičák bez korunky, musíte ve výšce 1–1,5 metru nad zemí zastřihnout slivoni kmínek, aby tam mohla vzniknout horní část stromu. Toto se dělá první rok po výsadbě.

Po uplynutí dvanácti měsíců bychom tam měli mít dvě až tři nové haluze, které zastřihneme na dvě očka.

Třetím rokem korunku doladíme a dáme pryč křížící se větve. Loňské haluze zaštípneme. Takovýto základ koruny už jen udržujeme po celý vegetační život stromu.

Plodnost posilníme zmlazovacím řezem. To znamená, že sáhneme na hlavní větve (terminál) a seřízneme je o padesát až sto centimetrů. Tento úkon provádíme, jakmile slivoň vykvete. Zmlazovacím řezem starší slivoně seřízneme až ke kmenu. Pro prevenci infekce a mykotického onemocnění po ranách způsobených pilou musíme rány ošetřit latexem nebo štěpařským voskem. 

Jestliže se stane, že haluze příliš narostou (nejméně čtyřicet centimetrů), přikloníme se k udržovacímu řezu. Pokud na tuto práci nebudeme pamatovat, ochudíme se zbytečně o plody. A z poupat se stanou spící pupeny. 

Udržovací řez by se měl provádět pravidelně. Nebojte se korunu pořádně prosvětlit. Vše, co strom nepotřebuje, musí pryč. Podpořte hlavní větve, které budou hodně plodit.  

První rok po výsadbě stříháme slivoň na jaře po vyrašení poupat. Příští rok vytvoříme základ pro korunu. Odstraníme všechny větve, jež překáží těm hlavním. Průklestem nadbytečných výhonů dosáhneme prosvětlení koruny. Také se lépe provádí postřiky proti plísním.  

Slivoň skvěle vzdoruje mrazu. Dorůstá šesti metrů. Udržovat správný tvar a velikost je nezbytné pro efektivní plození.

Pro Dudlu napsala: Petra Sýkorová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: