UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Školní penály

Školní penály

Pouzdro na psací potřeby neboli penál, to bylo v naší třídě hned za školní aktovkou synonymum pro vyjádření vaší osobnosti. Ledabylci, ti měli většinou jen takový textilní tunýlek plný rozlámaných a neořezaných tužek, sem tam nějakou tu propíchnutou a vylitou inkoustovou bombičku a vyschnutý zmizík. Ale třípatrový penál, ten na začátku školního roku značil značnou připravenost na geometrii, výtvarnou výchovu, podtrhávání si všech důležitých informací v zápisech a sešitech a ochotu buď machrovat na ostatní či mazánkovsky nabídnout pomoc s půjčením čehokoliv, co chybělo sousedovi nebo blízkému přísedícímu.

Já kategorizačně patřila někam doprostřed. Na začátku září jsem vždy měla nový třípatrový penál, doslova praskající ve švech a zipech pod tíhou výbavy. V listopadu už jeho obsah připomínal hru mikádo, neboli skrumáž všech možných tyček – čti torz kružítek, ulámaných úhloměrů a propisek. No a v lednu na konci prvního pololetí jsem chodila bez pardonu na kluka, s počmáraným tunýlkem o dvou tužkách, jedním kuličkovým perem zvaným Čína a propíchanou gumou od tuží, bůhvíproč zábavnou kratochvílí během nudných hodin geometrie. Jak postupovaly školní měsíce směrem k prázdninám, zmenšovala se i váha našich aktovek, což jsme ocenili zejména během rvaček po skončení vyučování, kde místo beranidel sloužily k úderům protivníka dost často bagáže na školní pomůcky.


Kdo se stejně jako já pokoušel dodržovat systém plně vybavených třípatrových penálů, musí mi dát za pravdu, že v době své největší slávy mohl vážit klidně konkurenční vahou dobře pálené cihly. Své by o tom mohla vyprávět má tehdy velice křehká spolužačka Lucie, když se připletla zcela omylem do jedné z přestávkových rvaček a na čelo jí přilétl špatně mířený, šprtsky vybavený penál. Stálo jí to, chudinku, týden v nemocnici kde prošvihla příjimačky na osmileté gymnázium, ačkoliv se učila více než dobře.

Později však skončila na obchodní akademii, kde poznala svého budoucího manžela, což může vést k závěru, že i nadbytečně vybavený penál mohl být k něčemu užitečný. Popravdě netuším, zda jsou třípatrové penály stále tak IN, nicméně na zás bylo nejdůležitější, aby byl jeho vršek opatřen nějakou originální výzdobou, nejlépe animovanými hrdiny. Ti byli nejčastěji vyobrazeni na lesklém a ještě jednou polakovaném kartonu, tvářícímu se jako kvalitní povrch. Záhy byl však po přeplnění penálu podroben zatěžkávací zkoušce a zpravidla se po pár měsících oddělil od postranního zipu. Mezi uvolněným kartonem a textílií tak vznikla slušná kapsička pro alokaci nejrůznějších taháků. Podezírám většinu svých spolužáků, že tyto penály používali hlavně z těchto důvodů.

Zkraje milénia pak nastala v penálové módě doba minimalizace, kterou kde kdo pojal extrémem – vložením si pouhého pera za ucho, jelikož do malých chlebníků přes jedno rameno se nic jiného než dva sešity a kniha často nevešlo. I když jsem měla po přišití ušních boltců uši celkem blízko hlavy, nedržely mi tam psací potřeby nikdy moc spolehlivě. Proto jsem jako většina svých vrstevníků volila šusťákový tunýlek s motivem rybí kostry, nejmenovaného symbolu jedné z legendárních značek, která dle mého jak rychle přišla, tak také odešla. Kdo neměl rybí kostru alespoň na penálu, jako by neexistoval.

Brzy budu sama maminkou a jsem velice zvědavá, kam penálová evoluce dospěla. Mírně se obávám, že trendem posledních dvou let se staly (i díky vynucené domácí výuce) především notebooky. Nevím, nevím, zda místo pouzder pro psací potřeby nebudeme jednou našim dětem před nástupem do školy pořizovat online kurz psaní všemi deseti.

Pro Dudlu sepsala: Petra Růžičková

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem penálu do školy na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás školní penál nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

kreativni-tvoreni-dudlu-bbb

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Pro maminky a tatínky