UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Dotepání pupečníku po porodu

V českých porodnicích je běžnou praxí časné podvázání pupečníku, tedy jeho přerušení (přestřižení) bezprostředně po porodu. V posledních letech se ale stále více mluví o benefitech dotepání pupečníku, které má příznivý vliv na poporodní adaptaci novorozence a pozdní podvázání pupečníku doporučují i odborné společnosti po celém světě. Proč je dotepání pupečníku žádoucí?

dotepani-pupecniku-po-porodu

Doporučení odborných společností

Časné přerušení pupečníku se stalo rutinním v 60. letech 20. století a přistupovalo se k němu v domnění, že se zamezí většímu poporodnímu krvácení rodičky. Toto riziko se však nikdy skutečně nepotvrdilo. Dnes různé odborné společnosti doporučují s přerušením pupečníku počkat, nejlépe do úplného dotepání.

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje počkat s podvázáním pupečníku alespoň 3 minuty, oficiální doporučení zní následovně:
„Optimální doba pro přerušení pupeční šňůry u všech novorozenců, bez ohledu na jejich gestační stáří či porodní hmotnost, je v momentě, kdy v pupečníku přestane cirkulovat krev, je plochý a nepulsuje (přibližně 3 a více minut po porodu).“

Royal College of Midwives doporučuje nechat dotepat pupečník po dobu 3 až 5 minut, a to kvůli stále probíhající transfuzi krve směrem k dítěti.

Výhody dotepání pupečníku

Dotepání pupečníků je výhodné z mnoha důvodů a dokonce nejde o žádnou novinku ani převratný objev, protože dříve šlo o naprosto běžnou věc. Důkazem budiž fakt, že o pozdním podvázání pupečníku psal již Erasmus Darwin, dědeček slavného Charlese Darwina, a to před více než 200 lety. V roce 1801 napsal:

„Další věc, která je pro dítě velmi škodlivá, je příliš časné podvázání a přestřižení pupeční šńůry. Pupečník by měl být vždy ponechán, nejen dokud dítě opakovaně nedýchá, ale také dokud v něm neustane veškerá pulzace. V opačném případě je dítě mnohem slabší, než by mělo být, jelikož část krve, která zůstala v placentě, se měla dostat k dítěti. Rovněž se pak placenta hůře odděluje od dělohy a vychází z těla ven, takže není z těla vyloučena s takovou mírou bezpečnosti a jistoty.“

A jaké jsou tedy výhody dotepání pupečníku po porodu?

  • Miminko dostane všechnu potřebnou krev, která ještě zůstala v placentě. Pupeční cévy se uzavřou a přestanou pulsovat teprve ve chvíli, kdy bude mít dítě potřebnou saturaci kyslíkem.
  • Dotepání pupečníku je a s ním spojená krevní transfuze z placenty k dítěti je významnou prevencí anémie z nedostatku železa v prvním roce života dítěte.
  • Dotepání pupečníku napomáhá k optimální srážlivosti krve miminka, protože díky krvi s placenty dostane všechny potřebné krevní elementy důležité pro proces srážení krve. Novorozencům je právě pro podporu krevní srážlivosti a prevenci krvácení rutinně podáván vitamin K.
  • Dotepání pupečníku pomáhá stabilizovat a udržovat fyziologický krevní tlak miminka.
  • Dítě dostane do svého krevního oběhu díky placentární krvi větší množství kmenových buněk, které jsou důležité pro optimální vývoj a dozrávání imunitního systému, dýchacího systému, centrálního nervového systému a kardiovaskulárního systému.
  • Dotepání pupečníku výrazně usnadňuje poporodní adaptaci novorozence, protože do těla dostane dostatek krve a všechny potřebné látky (živiny, železo, kmenové buňky).

Pokud si u vy přejete nechat po porodu pupečník dotepat, předem o tom informujte porodní tým a své přání zaneste do porodního plánu. Dotepání pupečníku je vhodné jak pro děti narozené v termínu, tak pro předčasně narozené děti a ani porod císařským řezem by neměl být překážkou (v v českých porodnicích ale dotepání pupečníku při sekci běžné není).

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: