UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Vánoční osvětlení

Vánoční osvětlení

Když se řekne slovo „Vánoce“, všichni si představíme stromeček, dárky, dobré jídlo, rodinu a nepochybně také vánoční osvětlení. Dekorace v podobě nejrůznějších světýlek podtrhují tu správnou atmosféru a navozují pravou vánoční náladu. Věděli jste, že první elektrické vánoční osvětlení ozdobilo stromeček již v roce 1882? Na svůj stromek si jej zavěsil zaměstnanec Thomase Edisona Edward Johnson a celou událost doprovázela velká pozornost ze strany novinářů. Lidé předtím znali zdobení stromečků jen pomocí svíček, které ale často způsobovaly požáry. Od té doby se technologický vývoj výrazně posunul a dnes můžeme obdivovat světýlka nejrůznějších velikostí, tvarů a barev. Kromě stromečku zdobíme okna, střechy i zahrádky a nejnovějším trendem jsou projektory namířené na domy. Po celém světě se také pořádají soutěže o nejkrásnější vánoční výzdobu, kdy světýlka účastníků pokrývají doslova celý dům.

Jako dítě jsem vánoční světýlka milovala a každý rok jsem v okně svého pokojíčku musela mít rozsvícený vánoční řetěz. Večer jsem se ráda koukala do oken ostatních a porovnávala, kdo má hezčí výzdobu. A v noci, když všichni spali, jsem se tajně plížila ke stromečku a potichu u něj seděla v kouzelné atmosféře místnosti osvícené vánočními světýlky. I teď, jako dospělá, se snažím každý rok vytvořit co nejhezčí výzdobu pro svého syna, aby jednou mohl na Vánoce vzpomínat se stejnou nostalgií, jako já.

A čemu je třeba věnovat pozornost při výběru správného osvětlení? Ideální jsou nepochybně LED diody, které výrazně šetří spotřebu energií oproti klasickým a mají také delší životnost. My je necháváme na domě připevněné po celý rok a již několik let po sobě zapínáme pouze v období Vánoc. Vždy je třeba také zohlednit zda použijete žárovky venku nebo uvnitř a také aby vám barevně ladily. Bez vánočních světýlek by to totiž nebyly ty pravé Vánoce.

Ze života maminky: Karolína Tomášková