UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Vonné oleje

Vonné oleje


Věděli jste, že vůně silně působí na naše emoce? Že má významný vliv na naši psychickou rovnováhu a že nám dokáže pomoci překonat náročné dny? Nebo že si díky ní, dokážeme lépe uchovávat vzpomínky? A že nám pomáhá, si vzpomínky vybavit a vyvolat tak v nás, už mnohdy zapomenuté emoce? Každý z nás má s různou vůní spojené různé vzpomínky. Třeba vůně sladké vanilky, mi připomíná pečení vanilkových rohlíčků na vánoce. Při vůni růží se mi vybaví vzpomínka na jednu příjemnou starší paní, která měla nádherný záhon, plný pestrých květin. Svěží vůně citrónu mi připomíná léto a naši tradici s výrobou citronády. Nebo například vůně cedru, ve mně vyvolává vzpomínku na zimu a s tím spojený hřejivý pocit při pohledu na hořící krb.

Každá vůně je spjatá se vzpomínkou a každá vzpomínka je spojená s emocí. A proto mám vonné oleje tak ráda. Když mám chuť uprostřed léta zavzpomínat na mé oblíbené vanilkové rohlíčky, neleji si do aroma lampy pár kapek vanilkového oleje a hned se cítím jako o Vánocích. Když mě přepadnou chmury, použiji olej s vůní levandule, ocitnu se v Provence u levandulového pole a najednou jsou všechny strasti pryč. A když se chci cítit víc fit, sáhnu po svěží vůni pomeranče.

Některé vůně ve mně vyvolávají klid a úlevu, jiné mě dokáží povzbudit a nakopnout k lepším výkonům. Pokud zjistíme, jak která vůně na nás působí, můžeme ji přirozené použít podle našich potřeb. Ať už abychom se uklidnili, povzbudili a nebo harmonizovali. A proto si každý den udělám chvíli pro sebe a za pomoci vonných olejů si vybavím nějakou příjemnou vzpomínku a vytvořím tak doma příjemné prostředí pro sebe i své blízké. A jaké jsou ty vaše nejoblíbenější vůně a jak na vás působí? Pokud to ještě nevíte, je na čase to vyzkoušet. A pokud vzpomínat či relaxovat nechcete, příjemná vůně alespoň zútulní váš byt či dům.

Pro Dudlu napsala: Karolína Rožnovská