Žárovky

Svět žárovek

Žárovky jsou pro někoho úplně běžnou věcí v domácnosti, pro známého ale třeba znamenají utrpení při výměně a stojí ho to povídání si s rybičkami v záchodě, protože trpí závratí (i když se postaví jen na židli) a pro mne taková žárovka dokonce byla po tři dny noční můrou a přemýšlel jsem skutečně nad tím, zda raději nezačneme svítit svíčkami. Já si žárovky vždy vyměnil bez problémů. Ale jednou se mi stala opravdu nepříjemná příhoda, zrovna když jsem se vesele skrýval před domácím povinnosti trůněním na záchodě. Protože to byl bytový dům tak jsem musel mít na záchodě rozsvíceno.

Četl jsem si knížku a když jsem byl v knížce v té nejlepší kapitole, kde jsem nevěděl, zda jednu z hlavních postav zastřelí a ve velkém napětí, tak z ničeho nic se ozvala rána, prasklo světlo. Ale prasklo tak silně, že prasklá střepy žárovky prolétly celým světlem a rozbily ho také. Čili rána se ještě znásobila. Já jsem naštěstí byl od světla dále a samotný záchod byl za přepážkou, s knížkou jsem stihl ucuknout. Bohužel skončila v záchodě, ale to mi bylo v tu chvíli jedno. Dodnes jsem ji raději nedočetl a běda, jestli mi ji ještě někdo koupí… Navíc mne to stálo i opravu záchodového prkénka, které se se mnou utrhlo a já jsem, nevím jak, skončil částečně na zemi vedle záchodu. Takže mne tenhle dýchánek stál nejen novou žárovku, ale i opravu záchodu a výměnu celého světla. Celé to dodnes nechápu, jak se něco takového mohlo stát, jen při běžném používání. Všude byly střepy od prasklého světla, přitom objímka zůstala neporušená, což je mi největší záhadou.

Od té doby si na žárovky dávám silný pozor a raději vše několikrát kontroluji, zda jsem ji správně utáhl (i když tím si myslím že to nebylo), zda jde o kvalitního výrobce. Ale také už naštěstí máme domácnost vybavenou LED žárovkami, které mi takovou paseku snad už nenadělají, takže ušetřím za elektriku a žárovek už se také nebojím tolik jako po této události. Proto raději doporučujeme chytré LED žárovky, podívejte se!

 

Pro Dudlu napsal: Tomáš Sláma