Zvoneček
Zvoneček
Když se blíží čas Vánoc, první co si z dětství vybavím, je zvonění zvonečku, krátce poté, co nás navštívil Ježíšek a přinesl nám dárky. Máte také podobnou vzpomínku? Dnes už zvonečky k Vánocům zkrátka patří. Ať už se jedná o ozdoby na vánoční stromek, nebo jimi zdobíme adventní věnec. Ať už jsou z kovů či pečené z perníku. Někdo si zvonečky přidělává na dveře, aby každé návštěvě zazvonily pro radost. Jiní je zase pořizují jako dary, s vírou v to, že zvonky nosí štěstí. Mohou mít různé barvy, být z různých materiálů a hrát různými tóny. Ať jsou velké či malé, každý si nimi rád zazvoní. Libé pro ucho i oko jsou také zvonkohry, které dokáží navodit příjemnou atmosféru.
Zvonky ale dnes nesou i zábavnou formou. Jsou to takové, které podporují harmonii ve vztahu. No je pravda, že vy výsledku mohou být i spouštěčem hádek. Například pokud v dobré víře pořídíte manželovi zvonek s trefným popisem: „ring for beer“. Nepřestává-li pak zvonek doma zvonit, mohlo by to skončit vznikem letecké trasy „Beer to fly“, kdy bude pivo létat vzduchem. No doufejme, že v tomto případě, bude umět manžel dobře chytat.
Zvonky jsou zkrátka častým dárkem, ze kterého se může stát i sběratelský koníček. Pamatuji si paní, která jich měla tolik, že se ani spočítat nedaly. Zvonečky mohou mít však i praktické využití a to třeba pokud máte děti. Ve školkách je požívají jako signál ke zklidnění, k udržení pozornosti nebo ke svolání ke hře. Výborně se dají použít i jako hudební nástroje. Existují i sady zvonečků s různými tóny, díky čemuž se na ně dají zahrát jednoduché písničky. Já mám doma také jeden zvoneček. Úplně obyčejný, dostala jsem ho kdysi od babičky ke svátku a dodnes mi nosí štěstí. Používám ho také vždy při čtení pohádky dětem. Každou noc, než jdou děti spát, přečtu jim pohádku a zakončím ji zazvoněním a známými slovy: „zazvonil zvonec a pohádky je konec“.
Pro Dudlu napsala: Karolína Rožnovská
Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)