UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je EGR ventil?

Co je EGR ventil a jak se na něm projevuje vada? EGR ventil je ventil recirkulace výfukových plynů. Ten vrací část výfukových plynů zpět do motoru, aby se snížily emise. Samotný EGR ventil je malá trubička s klapkou uvnitř, která se otevírá a zavírá a vrací výfukové plyny zpět do motoru.

co-je-egr-ventil

Klapka je ovládána lalokem vačkového hřídele v systému rozvodového řemene/řetězu/převodovky motoru. EGR ventil může způsobit problémy, pokud se zasekne v otevřeném nebo zavřeném stavu nebo pokud netěsní. Pokud se zasekne, smísí se příliš mnoho výfukových plynů s nasávaným vzduchem, což snižuje spotřebu paliva a zvyšuje úroveň znečištění.

Pakliže se ventil zasekne, nebude možné EGR vůbec použít, což rovněž sníží spotřebu paliva a zvýší úroveň znečištění. Pokud máte starší vozidlo bez proměnného časování ventilů (VVT), pak jediným způsobem, jak může váš vůz zapnout nebo vypnout EGR, je podtlakové potrubí připojené k sacímu potrubí v blízkosti místa, kde je umístěno těleso škrticí klapky. Pokud se toto podtlakové potrubí ucpe nebo poškodí, pak se může stát, že váš vůz vůbec nezapne EGR, když si to přejete (nebo naopak).

autodoplnky

Egr ventil jak se na něm projevuje vada

  • Vadný EGR ventil je často příčinou špatného výkonu motoru, nízké spotřeby paliva a kontrolky kontrolního motoru.
  • EGR ventil je důležitou součástí emisního systému vašeho vozidla. Je umístěn v horní části motoru v blízkosti požární stěny (mezi požární stěnou a předním prostorem pro cestující).
  • EGR ventil umožňuje vstup výfukových plynů do sacího potrubí, aby mohly být spáleny během spalovacího procesu.
  • Účelem EGR ventilu je snížit emise uhlovodíků tím, že se sníží množství nespáleného paliva, které se dostane do atmosféry vašeho vozidla.
  • Systém recirkulace výfukových plynů (EGR) pomáhá snižovat emise tím, že odvádí výfukové plyny zpět do sacího potrubí motoru.
  • Tím se snižuje tlak v motoru a usnadňuje se mu dokonalejší spalování paliva, což následně snižuje emise nespálených uhlovodíků (HC) ve výfukových plynech.
  • Pokud se vyskytne problém s ventilem EGR nebo jeho souvisejícími součástmi, může to způsobit špatnou spotřebu paliva, zvýšenou spotřebu oleje, hrubý volnoběh, zadrhávání a dokonce i stavy, kdy nelze nastartovat.
  • V počítači vašeho vozidla se může v souvislosti s tímto problémem uložit také jeden nebo více kódů.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si autodoplňky:

Pokračujte v čtení blogu: