Co je evidenční kontrola vozidla, co je k ní potřeba a jak dlouho platí?

Pokud prodáváte nebo naopak kupujete vozidlo, bude vás v roli kupujícího či prodávajícího čekat povinnost nechat provést tzv. evidenční kontrolu vozidla. Co to vlastně taková evidenční kontrola vozidla je, co je k ní potřeba a jak dlouho platí?

co-je-evidencni-kontrola-vozidla

Evidenční kontrola je proces, který je nutné absolvovat při každé změně majitele ojetého motorového vozidla. Jedná se o fyzickou kontrolu, kterou provádí Stanice technické kontroly. Tuto kontrolu je možné nechat provést na kterékoliv pobočce STK, a to bez ohledu na trvalé bydliště. Evidenční kontrolu je nutné nechat udělat i v případě převodu vozidla mezi rodinnými příslušníky, a to i pokud jde o dědictví.

Dokladem o provedené evidenční kontrole je protokol, který STK vystaví neprodleně po provedení celé kontroly. Doba, po kterou tato evidenční kontrola platí, je 30 dnů. Během této lhůty je tedy nutné dokončit celý proces převodu vozidla na nového majitele.

Za evidenční kontrolu u STK se platí. Nejčastěji se cena pohybuje v rozmezí 200-800 Kč. A co všechno budete po příjezdu k STK skrz evidenční kontrolu potřebovat? Samozřejmě je nutné dostavit se s vozidlem, které kontrole podléhá. Dále si také připravte malý i velký technický průkaz od vozidla.

autodoplnky

A k čemu vlastně taková evidenční kontrola slouží? Pracovník během ní zjišťuje, zda fyzicky sedí skutečný stav vozidla se skutečnostmi uvedenými v technickém průkazu. Kontrolován je například VIN kód vozidla i jeho různé části, dále také barva karoserie, typ motoru, rozměry pneumatik a ráfků, tažné zařízení či počet míst k sezení.

Na kontrolu samotnou si nemusíte stanovit tolik času. Zabere totiž přibližně 10 minut. Je nutné ale počítat i s nějakým časem na přípravu dokumentů a vystavování protokolu. Připravit se ovšem musíte na fronty, které jsou poměrně časté.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu vychytávky a autodoplňky: