UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je PD motor?

Znáte pojem PD motor? První věc, kterou byste měli o motoru PD vědět, je, že se nejedná o typ automobilu, ale spíše o zkratku pro "permanentně dynamický" motoru. Tento typ motoru se v některých vozidlech používá již více než 60 let a používá se dodnes.

co-je-pd-motor

Důvodem, proč se tento typ motoru stále používá, je to, že oproti jiným typům motorů nabízí několik výhod. Motor PD je například známý svou vynikající spotřebou paliva a nízkými emisemi. Má také vysoký výkon na litr zdvihového objemu a v některých případech může produkovat až 400 koní!

Co je PD motor

Motor PD je motor s dělením výkonu, což znamená, že může produkovat více než jeden točivý moment a výkon. Hlavní koncepcí motoru PD je rozdělení celkového výkonu na dvě nebo více částí. Další výhodou tohoto typu motoru je, že jej lze použít jako hlavní motor ve více aplikacích bez jakýchkoli úprav.

Koncepci PD poprvé představil Dr. Bose ve svém článku nazvaném "Nový přístup k pohonným jednotkám". V tomto článku Dr. Bose představil koncepci kombinace dvou nebo více motorů s různými výkony a točivými momenty do jednoho zařízení, které může účinně a efektivně plnit více úkolů.

autodoplnky

Několik příkladů použití motorů PD

Motory s rozdělením výkonu (PDE) - motory PDE se hojně používají v letectví a kosmonautice, včetně letadel a raket, kde se používají jako pomocné pohonné jednotky (APU). Mohou být také použity jako generátory pro výrobu elektřiny a také jako kompresory pro klimatizační systémy.

Příkladem PDE může být APU letadla, kterou lze zapnout během vzletu a přistání, aby poskytla dodatečný tah pro zrychlení, zejména během vzletu, kdy je vyžadován maximální tah.

Historie

  • Motor PD byl poprvé vyvinut německým inženýrem Hansem Steinerem a od roku 1970 jej společnost Mitsubishi vyrábí v několika podobách. Nejběžnější formou je 16ventilový řadový čtyřválec DOHC o objemu 1,6 litru, který se od roku 1989 používá také v závodech Formule 1.
  • V roce 1997 začala společnost Chrysler používat označení "P" pro své nové čtyřválcové motory, které jsou odvozeny od rodiny motorů Alfa Romeo P1.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si autodoplňky:

Pokračujte v čtení blogu: