UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je hybridní motor?

Hybridní automobil je automobil, který ke svému provozu využívá dva nebo více různých druhů energie. Například může využívat jak elektřinu, tak benzín/naftu. Hybridní automobily využívají k pohonu motoru a pohonu kol dva zdroje energie. Nejběžnější formou hybridu je elektromobil (známý také jako EV), kde hlavním zdrojem energie jsou baterie nabíjené elektromotorem nebo generátorem.

co-je-hybridni-motor

Hybridní automobil má dva nebo více zdrojů energie: obvykle spalovací motor a jeden nebo více elektromotorů pro pohon. Obvykle má také převodovku, která může být s pevným převodovým poměrem jako u tradiční manuální nebo automatické převodovky, ale existují také převodovky s plynule měnitelným převodem (CVT), které jsou k dispozici i pro hybridy.

Jak hybridní pohon funguje?

Paralelní hybridní automobil je poháněn jak spalovacím motorem (ICE), tak elektromotorem/generátorem. Spalovací motor slouží především k pohonu, zatímco elektromotor/generátor poskytuje dodatečný výkon, když je potřeba pro zrychlení nebo stoupání do kopce.

Sada akumulátorů uchovává energii z rekuperačního brzdění a také z dobíjení ze sítě v době, kdy se nepoužívá, takže může v případě potřeby poskytnout dodatečný výkon.

autodoplnky

Historie

  • Prvním hybridním vozem byla Honda Insight, která byla uvedena na trh v Japonsku v roce 1999. Vůz využíval 1,3litrový benzinový motor a malý elektromotor, aby dosáhl kombinovaného výkonu 77 koní a působivé spotřeby 68 mil. km/hod.
  • Další generace hybridů se prosazovala pomaleji, ale do roku 2014 bylo k dispozici více než 100 různých modelů.
  • Nejběžnější typ hybridu využívá k pohonu kol benzinový motor a elektromotor. V některých případech je k dispozici také baterie, která uchovává energii vyrobenou při brzdění nebo nabíjením při jízdě z kopce nebo při použití motoru jako generátoru.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si autodoplňky:

Pokračujte v čtení blogu: