Co je hybridní motor?

Hybridní automobil je automobil, který ke svému provozu využívá dva nebo více různých druhů energie. Například může využívat jak elektřinu, tak benzín/naftu. Hybridní automobily využívají k pohonu motoru a pohonu kol dva zdroje energie. Nejběžnější formou hybridu je elektromobil (známý také jako EV), kde hlavním zdrojem energie jsou baterie nabíjené elektromotorem nebo generátorem.

co-je-hybridni-motor

Hybridní automobil má dva nebo více zdrojů energie: obvykle spalovací motor a jeden nebo více elektromotorů pro pohon. Obvykle má také převodovku, která může být s pevným převodovým poměrem jako u tradiční manuální nebo automatické převodovky, ale existují také převodovky s plynule měnitelným převodem (CVT), které jsou k dispozici i pro hybridy.

Jak hybridní pohon funguje?

Paralelní hybridní automobil je poháněn jak spalovacím motorem (ICE), tak elektromotorem/generátorem. Spalovací motor slouží především k pohonu, zatímco elektromotor/generátor poskytuje dodatečný výkon, když je potřeba pro zrychlení nebo stoupání do kopce.

Sada akumulátorů uchovává energii z rekuperačního brzdění a také z dobíjení ze sítě v době, kdy se nepoužívá, takže může v případě potřeby poskytnout dodatečný výkon.

autodoplnky

Historie

  • Prvním hybridním vozem byla Honda Insight, která byla uvedena na trh v Japonsku v roce 1999. Vůz využíval 1,3litrový benzinový motor a malý elektromotor, aby dosáhl kombinovaného výkonu 77 koní a působivé spotřeby 68 mil. km/hod.
  • Další generace hybridů se prosazovala pomaleji, ale do roku 2014 bylo k dispozici více než 100 různých modelů.
  • Nejběžnější typ hybridu využívá k pohonu kol benzinový motor a elektromotor. V některých případech je k dispozici také baterie, která uchovává energii vyrobenou při brzdění nebo nabíjením při jízdě z kopce nebo při použití motoru jako generátoru.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si na Dudlu vychytávky a autodoplňky: