Co je potřeba k výměně řidičského průkazu?

Zjistili jste, že vám brzy skončí platnost řidičského průkazu a pídíte se po tom, co všechno je nutné oběhat a zařídit? Ze zákona je platnost řidičského průkazu 10 let. Žádost o jeho výměnu můžete podat až 3 měsíce před uplynutím této doby. Aby vám nehrozila pokuta z důvodu jízdy s neplatným řidičákem, je nutná jeho včasná výměna. Musíte počítat i s tím, že výměna nějakou dobu trvá, a to přibližně 3 týdny. Nejste si jisti tím, co je potřeba k výměně řidičského průkazu? Buďte připraveni, díky čemuž tak celý proces zvládnete jako po másle.

co-je-potreba-k-vymene-ridicskeho-prukazu

(Zdroj fotky: Freepik.com)

K výměně řidičského průkazu je nutná návštěva úřadu. Dobrou zprávou je, že to nemusí být v místě vašeho trvalého bydliště. Navštívit tak můžete jakýkoliv úřad s rozšířenou působností. K výměně budete potřebovat váš stávající řidičský průkaz a také občanský průkaz. Zároveň je nutné i vyplnění žádosti.

Není ovšem nutností mít vytištěnou průkazovou fotografii. Přímo na místě vás totiž vyfotografují nebo si stáhnou aktuální z registru obyvatel. Ač se žádostí o výměnu řidičského průkazu musíte počítat s osobní návštěvou, jeho vyzvednutí už může zařídit osoba s udělenou plnou mocí.

autodoplnky

Chcete mít nějaký ten čas k dobru?

Pak si můžete formulář s názvem „Žádost o výměnu řidičského průkazu“ dopředu stáhnout, vytisknout a vyplnit. Nějaký ten čas si tím ušetříte. Od června 2021 je navíc novinkou možnost výměny řidičského průkazu online, a to přes Portál občana, kam se můžete přihlásit například přes bankovní identitu.

A kolik výměna řidičského průkazu stojí? V případě, že využijete zákonné lhůty 20 dnů, je výměna naprosto zdarma. Chcete-li ale mít nový řidičák dříve, konkrétně do 5 dnů, bude vás to stát 700 Kč. A pokud byste chtěli provést výměnu ještě před 3měsíční lhůtou před koncem platnosti dokladu, pak si připravte 200 Kč.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu vychytávky a autodoplňky: