UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je potřeba k přepisu auta?

Chystáte se prodávat váš stávající vůz nebo naopak kupovat automobil a zajímá vás, co všechno je potřeba k přepisu auta na nového majitele a jak takový přepis vlastně probíhá? Zjistěte, co je potřeba k přepisu auta a jak na úspěšné přepsání krok za krokem. Díky tomu tak zvládnete celý proces levou zadní.

co-je-potreba-k-prepisu-auta

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Spoléhat se na to, že jste auto prodali a že všechno potřebné zajistí kupující, je mýlka a mohlo by se vám to také pěkně nevyplatit. Takové následky byste totiž nesli pouze a jen vy jako majitel vozu. Proto se vyplatí si změnu na registru vozidel zařídit. I když může tento proces vypadat na první pohled komplikovaně a zdlouhavě, ve skutečnosti vám to zabere minimum času.

Jaké jsou lhůty pro přepis auta?

Od jeho prodeje je nutné provést přepis nejdéle do 10 dnů, a to podáním žádosti o zápis změny vlastníka. V případě, že se jedná o nabytí vozu v dědickém řízení, pak je nutné tuto změnu provést do 10 dnů ode dne nabytí právní moci z rozhodnutí soudu v dědickém řízení. To provedete na úřadu obce s rozšířenou působností.

autodoplnky

A co si k tomu všechno připravit?

Potřebovat budete osobní doklady obou smluvních stran, popřípadě plnou moc s ověřeným podpisem. Dále je také nutné mít po ruce velký i malý technický průkaz, platnou zelenou kartu a protokol pro provedené evidenční kontrole.

Tento doklad nesmí být starší více než 30 dnů, a to z toho důvodu, aby bylo zjistitelné, zda sedí skutečné údaje o vozidle s údaji zapsanými v technickém průkazu. Tuto evidenční prohlídku je vhodné provést před samotným přepisem na nového majitele. Jelikož se provádí na vozidlo, může ji provést jak kupující, tak i prodávající.

Za přehlášení vozidla na nového majitele je také nutné uhradit správní poplatek, který v současné době činí 800 Kč. V některých případech se zároveň i hradí ekologická daň.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si autodoplňky:

Pokračujte v čtení blogu: