Co je silniční vegetace?

A máme tu něco málo opět ze silnic. Co je to vlastně taková silniční vegetace? Jedná se pouze jen o plevel? Parkujete ve městě právě na zeleni kousek od chodníku, a přijde vám to jako takový nějaký zelený pruh? A vám to tak připadá v pořádku, přestože to pravděpodobně patří městu? Dávejte si na to pozor, protože na silniční vegetaci se nesmí parkovat.

co-je-silnicni-vegetace
(Zdroj fotky: Freepik.com)

Záleží tedy samozřejmě i na daném městu jakou vyhláškou se toto řídí. Správně by každý občan vesnice nebo města či městysu měl znát vyhlášky, které onen příslušný orgán vydal. Jednoduše řečeno pokud tedy zastavíte mimo komunikaci čímž myslíme v tuto chvíli silnici a budete stát na silniční vegetaci může vám za to hrozit pokuta. Přesná definice je uvedena v zákoně č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích.

Kdo tedy pravidelně jezdí po dálnici, okresce apod. tak se určitě pravidelně s touto silniční vegetací setkává jen si toho moc nevšímá, protože se soustředí na řízení. Je dobré si čas od času zopakovat zákony právě o pozemních komunikacích, přečíst si vyhlášky nebo nařízení, aby vás za nějakou dobu něco nepřekvapilo.

autodoplnky

Kdo je připravený ten také vyhrává. Jenomže kdo se v tom má neustále vyznat, když se stále něco mění? Být v obraze a sledovat televizní noviny každý den není zase nic tak hrozného? Určitě se tyto informace dozvíte od svých kamarádů nebo také z internetu, který zajisté každý den používáte ať už kvůli svému zaměstnání nebo jen tak ve volném čase.

Pokud si navíc nevíte rady nebo si snad nejste jisti, zkuste si zajít na nejbližší úřad a zeptat se na danou vyhlášku. Určitě se najde osoba, která vám mile ráda vyhoví s vaší prosbou. Nebo jste snad majitelem pozemku či pozemků? Víte jaká máte práva a povinnosti? Po večerech tak můžete studovat další zákony nebo zlepšovat svou orientaci v katastrální mapě. Třeba za vámi přijde soused, který zrovna bude chtít poradit se svým pozemkem.

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová

Vyberte si na Dudlu vychytávky a autodoplňky: