UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Dudlík a kojení?

Dudlík je velmi rozšířená pomůcka pro kojence po celém světě. Slouží jako náhražka bradavky - nic víc, nic míň. U dětí krmených umělým mlékem je dudlík opodstatněnou pomůckou, u těch kojených ale vhodný není. 

dudlik-a-kojeni

Kojení a dudlík? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Dudlík u kojeného dítěte

Miminko má vrozený sací reflex - tedy umí se přisát. Čím více je miminko zvyklé na matčinu bradavku, tím lépe se přisává a každé kojení se tak zlepšuje a zlepšuje, protože dítě se učí více a více. A co se stane ve chvíli, kdy mu dáte dudlík?

Jelikož je dítě zvyklé přisát se na bradavku (ze které samozřejmě teče mléko) a vy mu dáte potom dudlík, který je bradavce velmi podobný, ale nic z něj neteče, miminko najednou začne být zmatené  - co se to vlastně děje? Jednou dostane prso, ze kterého teče mléko, podruhé dostane něco podobného (tedy dudlík), ale nic z toho neteče. Dudlík u kojeného dítěte není vhodný, protože kazí techniku přisátí a může způsobit potíže s kojením.

hracky-pro-nejmensi

Dudlík v šestinedělí

Bylo by velmi dobré si uvědomit, že po porodu je období šestinedělí tím nejdůležitějším obdobím pro matku  a její dítě - v období šestinedělí se totiž maminka a děťátko poznávají, je to jakési intimní období, které má být nezapomenutelné. Miminko a maminka se seznamují a miminko si zvyká na nové prostředí, v podstatě na nový život - protože předtím ho trávilo v děloze. 

Dříve bylo období šestinedělí hodně dodržované, teď už je to ale bohužel jinak a proto apeluji na všechny budoucí maminky: užijte si období šestinedělí s miminkem a nenechte si ho nikým zkazit, nebo zničit - jsou to jedny z nejzásadnějších dnů ve vašem životě, které spolu prožijete. Proto je také důležité myslet na to, že jelikož je období šestinedělí pro maminku i děťátko stěžejní, během těchto šesti týdnů by miminko nemělo dostávat náhražku za prso - tedy dudlík - mělo by si v prvé řadě zvyknout na bradavku. Proto není dudlík v období šestinedělí vhodný. 

Pro Dudlu napsala: Simona Holá | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: