Jak dlouho kojit a kdy přestat?

Asi není třeba připomínat, že kojení je to nejlepší, co můžeme svým dětem dopřát. Však je také právo dítěte na kojení zakotveno v Úmluvě o právech dítěte, která u nás vstoupila v platnost v roce 1991, sbírka zákonů č. 104/1991, článek 24. Jaká je pak ideální délka kojení, to bylo odjakživa předmětem živých diskuzí a názor na to, jak dlouho je vhodné a přínosné kojit své dítě, se liší napříč společností, jednotlivými kulturami i dobou. Otázka délky kojení je tak dnes dost ožehavá a vzbuzuje mnohdy až nedůstojné vášně. Já se vám na následujících řádcích pokusím nastínit pohled na problematiku kojení nejen jako porodní asistentka, ale také jako kojící matka. Pohled založený na nejnovějších poznatcích a doporučeních.

jak-dlouho-kojit-kdy-prestat

Jak dlouho kojit dítě (Zdroj fotky: Freepik.com)

Do kdy kojit? Oficiální doporučení odborných společností

Světová zdravotnická organizace (WHO)/UNICEF, Národní laktační centrum/Laktační liga i Ministerstvo zdravotnictví ČR doporučují výlučně kojit do ukončeného 6.měsíce věku dítěte a dále s postupným zaváděním příkrmů v kojení pokračovat do 2 let věku a déle. Horní hranice ukončení kojení pak záleží na matce a dítěti. Americká pediatrická akademie praktických lékařů pak zastává názor, že dítě by mělo být kojeno minimálně dva roky s horní hranicí sedmi let.

Jak odstavit kojení — samoodstav

Optimální je kojit dítě do tzv. samoodstavu, tedy do doby, kdy k odstavu samo dozraje a přestane jevit o kojení zájem. Tato doba je hodně individuální, každé dítě se přirozeně odstaví v jiném věku. Existuje však spodní hranice, kdy lze u dítěte mluvit o samoodstavu - dříve než ve dvou letech se tak nestane, ne z přirozených příčin (dojde - li k odmítání kojení dříve než ve dvou letech, nejedná se o přirozený samoodstav, ale o tzv. bojkot, který může mít řadu příčin a obvykle se dá snadno řešit, je - li zájem). K přirozenému samoodstavu nejčastěji dochází mezi třetím a čtvrtým rokem věku dítěte. Ale znovu připomínám - je to velice individuální. Horní hranice pak není nijak omezena, záleží pouze na matce a jejím dítěti, jak a kdy kojení ukončí.

Kdy začít s příkrmy u kojených dětí

První příkrmy by se měly zavádět nejdříve od ukončeného šestého měsíce věku dítěte. Minimálně do jednoho roku by mělo být hlavní složkou potravy kojeného dítěte mateřské mléko a k němu postupně přidávat pevnou stravu - ovoce, zeleninu, maso. Mateřské mléko je i po dosažení prvního roku věku dostačujícím zdrojem většiny důležitých živin, navíc obsahuje přirozená probiotika, prebiotika a cenné protilátky. Není neobvyklé, že plně kojené děti začínají s příkrmy i později než v půl roce věku nebo je zpočátku odmítají úplně. V tomto případě je dobré nespěchat, do jídla nenutit, jen nabízet a stále kojit na požádání. Některé kojené děti bez problémů začnou jíst příkrmy v šesti měsících, jiné klidně až v jednom roce a nezřídka dokonce později. Je to velmi individuální, proto nelze všechny kojené děti posuzovat stejně.

Pokud byste se však z jakéhokoli důvodu rozhodli ukončit kojení sami, není nutné ani vhodné přecházet na umělé mléčné formule, tzv. pokračovací či batolecí mléka, protože všechny potřebné živiny a vitaminy se dítěti dostanou v dostatečném množství právě v pestré stravě.

Význam dlouhodobého kojení

Kojení nemá pouze význam nutritivní, ale také psychologický. Kojením se dítěti nedostává jen výživy, ale také pocitu lásky a bezpečí, což má zásadní význam pro vývoj jeho mozku, vytvoření bezpečné vztahové vazby a pozdější duševní zdraví. Mateřské mléko ani s postupujícím časem neztrácí nic ze své výživové hodnoty, stále má veliký přínos i pro větší děti. Je dokázáno, že dlouhodobé kojení má příznivý vliv na děti až do jejich dospělosti. Dlouhodobě kojené děti jsou mnohem samostatnější, mohou mít vyšší IQ, dosahují vyššího vzdělání a jsou sociálně i emocionálně zdatnější než děti, které byly kojeny krátce či vůbec. Kromě těchto benefitů má kojení a mateřské mléko ještě celou řadu dalších výhod - kojení je výbornou a prokázanou prevencí infekčních a respiračních onemocnění, zánětů středního ucha či obezity. S každým kojením dostává dítě v mateřském mléku miliony živých kmenových buněk. Mateřské mléko navíc pomáhá zvládat případné nemoci mnohem rychleji a bez komplikací. Všechny tyto výhody pak platí nezávisle na věku dítěte.

Ukončení kojení

Je na každé ženě, jak dlouho se rozhodne kojit a její rozhodnutí by mělo být respektováno. Rozhodnutí o ukončení kojení dítěte by však rozhodně nemělo proběhnout pod tlakem okolí (rodiny, přátel, potažmo společnosti). Je škoda, že má společnost stále tolik předsudků vůči dlouhodobě kojícím ženám a jejich dětem, a to vše nejen navzdory nejnovějším poznatkům, výzkumům a doporučením odborných společností, které jednoznačně podporují dlouhodobé kojení, ale také navzdory přírodě, historii a naší etologii.

Možná to nevíte, ale kojit můžete i v těhotenství. Gravidita není důvodem k ukončení kojení, pokud máte malé dítě a kojit chcete. Spousta žen se dokonce doslova "prokojí" celým těhotenstvím a následně kojí obě děti současně. Říká se tomu tandemové kojení a i ono má spoustu výhod. O tom ale třeba v některém z příštích článků. Závěrem vám dám jednu radu - neobhajujte své kojení před druhými. To, jak dlouho budete či nebudete kojit, je jen a pouze vaše věc. Věc, která nikomu neubližuje a úplně nejmíň pak vašemu okolí, protože nikoho jiného než vás a všeho dítěte se vaše kojení netýká. Je ostatně více než jisté, že kojením můžete jedině získat, nikoli ztratit.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si na Dudlu těhotenské, kojenecké a dětské zboží:

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení