Kojení po císařském řezu

Kojení jako takové je veliká kapitola sama o sobě a kojení po císařském řezu je pak samostatným tématem v tématu, které si zaslouží patřičnou pozornost. Stále si totiž spousta lidí myslí, že kojit po císařském řezu je buď velmi obtížné nebo že to nelze vůbec. Nemusí to tak vůbec být, pokud budete mít ty správné informace a skutečně budete chtít kojit. V tomto článku se dozvíte, na co se připravit u kojení po císařském řezu a jak se vyhnout případným potížím.

kojeni-po-cisarskem-rezu

Kojení po císařském řezu (Zdroj: Freepik.com)

Císařský řez a kojení

Kojit lze bez problémů po jakémkoli porodu, jak po přirozeném, tak po operativním. V obou případech je ale dobré se na kojení alespoň trochu připravit - nasbírat užitečné informace, ať už na předporodním kurzu, od své porodní asistentky (máte - li), duly nebo dobré laktační poradkyně. Není pravda, že po císařském řezu kojit nebudete, jak se možná tu a tam doslechnete. Vše totiž závisí hlavně na vašem přístupu a na tom, jaké podmínky si pro začátek připravíte. Ale popořadě. Faktem je, že kojení po císařském řezu může být zpočátku obtížnější a laktace může mít pomalejší rozjezd než po porodu přirozeném. Čím je to ale způsobeno?

Je dobré vědět, že veškeré potíže, kterým můžete po sekci čelit, nemají příčinu fyziologickou/zdravotní (že by prsní žláza nefungovala tak jak má), ale může za ně především separace matky a novorozence v prvních hodinách a dnech po porodu císařským řezem, absence bondingu a pozdní přisátí miminka k prsu. U kojení po císařském řezu platí stejná pravidla jako v případě porodu vaginálního, jen "císařovnám" brání v hladkém rozjezdu jejich stav.

Žena, která rodila císařským řezem je fakticky po velké břišní operaci a následujících několik dnů po porodu není fyzicky zcela schopná starat se o své dítě a potřebuje pomoc další osoby. V prvních hodinách dokonce ani nevstane z postele a je plně odkázána na péči sester. Hlavní příčinou problému je fakt, že ve spoustě porodnic stále neprobíhá po sekcích bonding, včasné přiložení miminka k prsu ideálně hned po porodu a matky jsou rutinně oddělovány od svých dětí -  po císařském řezu totiž tráví první hodiny na JIP, zatímco mimiko je v péči novorozeneckého oddělení a často se spolu nevidí i dlouhé hodiny. Tohle všechno bohužel začátky kojení značně ztěžuje a vytváří půdu pro možné budoucí potíže. Abyste se potížím vyhnuli, je třeba dodržet několik zásad, které jsou přitom úplně přirozené. Jaké to jsou?

Naprostým základem je pokud možno nepřetržitý kontakt matky a novorozence. Víte - li dopředu, že budete rodit císařským řezem, popř. jste riziková rodička, radím vám vybrat si takovou porodnici, kde jsou prostorově i personálně vybaveni na to, aby mohli ženám po sekci poskytovat co nejkvalitnější péči a optimální podmínky pro poporodní adaptaci a hladký start kojení:

 • bonding po císařském řezu
 • včasné přiložení novorozence k prsu, popř. samopřisátí, kdy se miminko instinktivně "doplazí" k bradavce a samo se přisaje
 • nepřetržitý kontakt matky a novorozence - nulová separace, ideálně možnost být od začátku na jednom pokoji s miminkem, případně i s doprovodem
 • dodržování "10 kroků k úspěšnému kojení" dle doporučení WHO a UNICEF

Je jasné, že spousta porodnic zkrátka nemá vhodné podmínky k tomu, aby mohla prostorově i personálně zajistit matkám a novorozencům po císařském řezu takovou péči, jakou skutečně potřebují. I tam je ale možné pokusit se dobrý start kojení maximálně podpořit následovně:

 • bondingem po porodu
 • včasným přiložením miminka k prsu, popř. samopřisátím
 • pokud to možnosti dovolí, nechat si miminko vozit na kojení co nejčastěji
 • po přeložení z JIP na standardní oddělení šestinedělí mít své miminko stále u sebe (na nadstandardním pokoji klidně i partnera či jiný doprovod)
 • mít miminko co nejvíce na sobě "kůže na kůži"
 • vyvarovat se používání dudlíku, lahve a zbytečnému dokrmování
 • pokud je třeba miminko dokrmit, nikdy nedokrmovat lahví, ale např. stříkačkou, kalíškem nebo nejlépe cévkou po prsu, ideálně pak dárcovským mateřským mlékem

Největší překážkou pro ženy po císařském řezu je bolestivá rána a s ní spojená omezená možnost pohybu, která se může promítnout i do kojení. Pro začátek radím vybrat si takovou polohu na kojení, která bude co nejméně bolestivá a nebude zatěžovat břišní stěnu. Ideální je zpočátku kojit vleže na boku, případně v polosedě s miminkem na břiše. Pokud budete mít miminko u sebe v posteli, tím lépe, protože k němu nebudete muset každou chvilku vstávat. Každá si určitě najde svou vhodnou kojící polohu, neměla by to být výrazná překážka.

Pokud se budete držet všech důležitých zásad a neodradí vás případné počáteční problémy, pak budete bez problémů kojit i po císařském řezu. A pamatujte, že každý problém se dá řešit, třeba s pomocí šikovné laktační poradkyně.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si na Dudlu těhotenské, kojenecké a dětské zboží:

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení