UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jaký je rozdíl mezi mateřským a umělým mlékem?

Využívání umělých mléčných formulí je v naší moderní západní společnosti stejnou normou, jako kojení. Dokonce je tak běžné, že se spousta lidí mylně domnívá, že je umělé mléko stejně přínosné jako mléko mateřské. Mezi mateřským mlékem a mlékem umělým je mnoho rozdílů. Tím nejpodstatnějším je skutečnost, že mateřské mléko je na rozdíl od toho umělého živou tekutinou.

rozdil-mezi-materskym-a-umelym-mlekem

Umělé mléko jako norma

Kojení je velké téma samo o sobě a vydalo by na celou knihu. V dobách dávno minulých bylo otázkou přežití každého novorozence, protože neexistovaly žádné umělé náhražky. Přestože je i dnes neustále zdůrazňován význam mateřského mléka a jeho přínosy pro zdravý vývoj dítěte, dostupnost a jakási normalita používání umělých mléčných formulí vyvolává v naší společnosti mylný dojem, že je vlastně jedno, čím své kojence krmíme, protože vyrostou tak jako tak a umělé mléko je přece schválené odbornými společnostmi lékařů.

Ano, děti vyrostou i na umělém mléku a nedostatkem živin, vitaminů a minerálů v žádném případě netrpí. Nemělo by se ale zapomínat na to, že umělé mléko se od toho mateřského zásadně liší. V čem?

Základní rozdíly

  • Mateřské mléko je živá tekutina - Mateřské mléko je na rozdíl od jeho umělé náhražky živou tekutinou, která obsahuje spoustu živých buněk, prospěšných probiotik a prebiotik, zdravých bakterií, důležitých protilátek a imunoglobulinů. Jeho složení se neustále mění podle potřeb dítěte, a to jak v závislosti na jeho růstu, tak v případě nemoci. Mateřské mléko se tvoří dítěti přímo na míru. Umělé mléko tyto benefity bohužel nabídnout nemůže, protože je to „mrtvá tekutina“, jejíž složení je neměnné.

  • Umělé mléko pochází z kravského mléka - Dalším velkým rozdílem mezi mateřským mlékem a umělou mléčnou formulí je, že mléko umělé je vyrobeno z kravského mléka. Kravské mléko je však od toho lidského velmi odlišné, protože telata mají čtyři žaludky a tedy i jiný způsob trávení. Oproti mateřskému mléko je umělé mléko také mnohem tučnější, dítě tedy více zasytí a může po něm také více přibírat. Obsahuje také látky jménem kasomorfiny, které mají tlumící účinek – dítě po něm lépe spí. To sice může znít jako výhoda, ale hlavní důvod, proč kravské mléko tyto látky obsahuje, je ten, že telata po nakojení tvrdě usnou a jejich matka může jít bez obav na pastvu. Lidská mláďata se však pro zdravý vývoj své nervové soustavy potřebují během noci budit.

  • Umělé mléko nemůže plně nahradit kojení - Jak je známo, kojení není jen o výživě, ale také o láskyplném spojení mezi matkou a dítětem. Kojením se miminko i batole uklidňuje, pomáhá mu lépe usnout a zahánět různé chmury a neduhy. Kojit lze totiž dle potřeby, za to u umělého mléka je třeba dodržovat předepsané dávkování. Kojení pomáhá rychleji překonávat nemoci a mateřské mléko je dostupné kdykoli, bez nutnosti přípravy.

  • Umělé mléko není bez rizik - Zatímco mateřské mléko je všestranně přínosné a nepředstavuje žádná zdravotní rizika, o umělém mléku toto neplatí. Je již spolehlivě prokázáno, že krmení umělými mléčnými formulemi s sebou nese nezanedbatelná rizika pro budoucí zdraví, zejména riziko obezity nebo cukrovky.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: